Zřícenina hradu Choustník

Místo s nejhezčím výhledem na Táborsko

Datum vydání: 01.04.2013 | autor:

Zřícenina hradu Choustník patří mezi nejoblíbenější výletní cíle turistů na Táborsku. Pěkný výšlap na zachovalou zříceninu korunujete jistě výstupem na vyhlídkovou věž. Pod vámi se otevře jeden z nejnádhernějších výhledů v celých jižních Čechách.

Cesta na Choustník vede přírodní rezervací Cesta na Choustník vede přírodní rezervací
Cesta na Choustník vede přírodní rezervací
Zřícenina hradu Choustník leží na jihovýchodě okresu Tábor. Auto můžete nechat ve stejnojmenné obci v podhradí, ze které následuje tříkilometrový výstup na vrchol ležící 670 m.n.m. 

Cestou po zelené turistické značce jdete zachovalým smíšeným lesem, který je domovem řady chráněných druhů živočichů i rostlin. Celý les je vyznačen jako chráněná přírodní rezervace. 

Historie hradu Choustník 

Historie vlastního hradu se píše od roku 1282, kdy bych Choustník poprvé  zmíněn jako sídlo Beneše z Choustníka. Postupem doby se z něj stal raritní hrad rozdělený mezi dva pány, tzv. dvojhrad.
Hrad Choustník Hrad Choustník
Hrad Choustník
Páni z Choustníka si tento doslova “hrad mezi sebou rozdělený” rozparcelovaly na dvě samostatně spravované celky. Další přestavby se hrad dočkal až za Petra z Rožmberka – i když pod novým majitelem ztrácí rezidenční funkci, není rozhodně opomíjen, sídlí zde purkrabí. 

Za husitských válek byl rožmberský hrad logickým trnem v oku nedalekých táboritů, vždyť když leží pouhých 15 km od centrálního města husitství - Tábora. Na hradě se proto usilovně pracovalo na zdokonalení opevnění – zbudovala parkánová hradba na jihu, východ posílily vystouplé bašty, vyhloubily se příkopy.

Po husitských válkách se začali majitelé rychle střídat, koncem 16. stol je hrad veden jako zanedbaný a roku 1614 již jako pustý. Koncem 20. století bylo provedeno poněkud diskutabilní zajištění zříceniny důkladným obetonováním koruny všech zdí.  Choustník je přesto nádherným místem, které je přístupné za nepatrné vstupné

Jak bylo řečeno již v úvodu, z hradu je skvělý výhled a můžete odtud spatřit velkou část jižních Čech. 
Prohlídku Choustníka lze spojit z návštěvou nedalekého Kozího hrádku a např. též s výstupem na věž Kotnov – jediný to pozůstatek městského hradu v Táboře.

Výhled z hradu Choustník odhlalí i daleký Temelín Výhled z hradu Choustník odhlalí i daleký Temelín
Výhled z hradu Choustník odhlalí i daleký Temelín
Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 961 + 4 je:
Jan Cempírek e-Dovolená.cz
E-mail: cempirek@e-dovolena.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _