Pallaviciniho syn, se kterým otec počítal jako s budoucím zámeckým pánem, se smrtelně zranil při honu, a rázem tak nebylo pro koho sídlo stavět. Od přestavby Dašického velkostatku tak bylo upuštěno, a budovatelské práce zůstaly nedokončeny. Přesto v lesích u Vysokého Chvojna ale něco mimořádného zůstalo. Pozůstatky rozlehlého parku v anglickém romantizujícím slohu, rozvolněné zeleně jehličnatých i listnatých stromů.
Jednotlivé exempláře sháněl osobně zdejší lesmistr, Adolf Laufke po tři léta, a neváhal při tom zcestovat nejeden kontinent. Dodnes tu můžeme, díky jeho práci, při procházce napočítat na 150 druhů listnatých a šest desítek druhů jehličnatých dřevin. Nabízí se tu zde tedy nevšedná podívaná pro nadšené dendrology, hledající dřeviny z celého světa. Mezi zdejší exoty patří pazerav sbíhavý, smrk strukovitý či borovice Jeffreyova.
Procházku v podrostu oceníte i k poklidným procházkám v páru či s kočárkem. Při procházce mezi stromy se ale nebudou nudit ani zvídavé děti. Okrajem plánovaného arboreta se totiž táhne malý zoopark, uvnitř kterého můžeme narazit na desítky kusů jelení, srnčí a daňčí zvěře. Jelena se zlatými parohy nebo tropické safari tu ale nečekejte.
Sdílejte na sociálních sítích