Obr. 2. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je chrám sv. Nikolaje
Když se slunce zvolna kloní k západu a konečně začíná být trochu snesitelněji. Ulice se pozvolna plní lidmi. Někteří jdou do kaváren, někteří si prostě jen tak vynesou židli před dům a sedí, pozorují okolí a povídají se známými. Úzkými uličkami občas projede auto. Když potká řidič známého, zahouká na pozdrav. Má-li času více, zastaví a prohodí s ním pár slov. Nebo prostě odstaví auto a zajdou spolu sednout. Tak jako majitel toho Audi, co dlouho obdivoval kamarád. Otevřené okénko, klíčky v zapalování. Na severu Kypru je velmi bezpečno a krádeže tu nejsou časté - ostrov není velký a hlavně, není mnoho cest, jak se z něj dostat.
Cukrárna Pötök patří k městu už asi stejně nerozlučně, jako katedrála. Není sice jediná, nicméně je nejvyhlášenější. Zmrzlina, dortíky, rolády a řada drobného pečiva, ať už slaného, nebo sladkého. Třeba baklava – jakýsi rohlíček z lískového těsta namočený v medu a posypaný drcenými pistáciovými oříšky. Různé druhy drobného pečiva nemají své vlastní ceny. Počítá se cena za váhu, bez ohledu na druh. Relativně nejdražší jsou na Kypru obecně nápoje. Třeba dvě plechovky coca-coly a jedna turecká káva nás stálo tolik, kolik ubytování v kempu na jednu noc pro tři osoby. Na druhou stranu pokud si dáte jídlo, bývá turecká káva gratis. A když už jsem u těch cen – nedivte se, pokud vám při ceně 4,750,000 tureckých lir na pětimiliónovou bankovku nevrátí zpět. Jindy vám takovou sumu někdo jiný zase promine třeba při koupi pohlednic.
Zatímco se setmělo, vracíme se typickým taxíkem – značky mercedes – do našeho apartmánu na sever od historického centra. Je něco okolo půl deváté a z minaretu, přesněji z ampliónů na minaretu, mešity Lala Mustafy zaznívá zpěv muezína. Většinu obyvatel to ale zdá se nijak nevzrušuje. Jelikož jedním z projevů upevnění nové Severokyperské republiky je i muslimská víra, vedle opuštěných pravoslavných kostelů jsou stavěny snad ve všech vesnicích nové mešity. I vláda ale možná pochopila, že většinu obyvatel prostě víra nechává zcela vlažnými. Na jednom z rušných kruhových objezdů na severu města stojí skelet rozestavěné velké mešity. Na to, jak se na Kypru staví rychle, tu stojí už dost dlouho. Stejně vlažní jsou místní i k ekologii, za spalitelný odpad se považuje vše, co hoří. Vlahou nocí se tedy nese zápach hořícího plastu. Na druhou stranu je třeba říci, že jsem se ještě nesetkal se státem, kde by byly tak čisté záchody a to doslova všude.
Hlavní ulici směřující z vnější strany opevnění na sever, lemují několikapatrové domy. V přízemí jsou převážně obchůdky. Kromě kaváren a pánských holičství jsou nejčastěji k vidění obchody s cédečky. Sehnat v nich lze cokoliv – programy, hry, hudbu, filmy. Jen se příliš neptejte po tom, do jaké míry je zakoupené cd originál. Horní patra pak zaujímají apartmány. Řada domů na vrcholu končí betonovými sloupky z nichž trčí železné dráty – i zde platí zásada, že dokud je dům rozestavěný, jsou slevy na dani.
Sdílejte na sociálních sítích