Vánoční stromeček v Mackay
Čtyři dny před Štědrým dnem jsme dorazili do Melbourne. Ony čtyři dny jsme tam strávili prohlídkou a různým zařizováním a s jistotou můžu říci, ze vánoční horečka se té naší ani nepřiblížila.
Australský Betlém Podle mě nejhezčí vánoční zvyk obyvatel Melbourne (a možná i jiných měst) se váže k luxusnímu obchodnímu domu Myer. V jeho výlohách byl umístěn betlém, samozřejmě v moderním audiovizuálním provedení. V každé výloze jeden výjev z příběhu. Bylo to uděláno opravdu pěkně, celé se to hýbalo, mluvilo, rozsvěcovalo se. Ale co mě na tom zaujalo ještě víc, byl zájem lidí. Zřejmě je to skutečně taková jejich tradice. Hned první večer jsme udiveně koukali na aspoň stometrovou frontu lidí, která se od výloh táhla. Stály tam celé rodiny s malými dětmi a trpělivě čekali až se dostanou na řadu. Protože výjevy trvaly dost dlouho, šlo to opravdu pomalu. Ale přestože to nikdo neorganizoval a nebyly tam ani žádné zábrany či zábradlí, nikoho ani nenapadlo, aby předbíhal a šel se podívat rovnou k výlohám, ačkoliv by se to lehce dalo. Proč taky, že?
Konkrétní vánoční zvyklosti moc neznám, jelikož jsme nebyli u nikoho doma. Jisté ale je, že Australani nemají žádný Štědrý den ani večer. 24. prosince je pro ně normální pracovní den, kdy je všude otevřeno a vše normálně funguje. Teprve 25. prosince mají hlavní svátek vánoční a to Christmas Day. Ráno si dávají dárky a pak mají slavnostní oběd, kdy tradiční jídlo je krocan a pudink. 26. prosince je druhý svátek vánoční s názvem Boxing Day. Takovou zajímavostí je, že v Austrálii si vynahrazují volno ze svátků, které jim připadnou na víkend! To se netýká jen vánoc, ale i ostatních svátků. V době našeho pobytu připadl Boxing Day na sobotu, takže aby o to volno nepřišli, tak v pondělí 28. prosince měli taky prázdniny a to s názvem Boxing Day Holiday. Další rok, kdy oba svátky vycházely na víkend, měli mít volné pondělí i úterý. Že bychom o tom pouvažovali i u nás?
Sdílejte na sociálních sítích