Tip na rodinný výlet: průvody čertů - Krampuslaufy

Pohlednice z adventního Rakouska

Datum vydání: 21.09.2009 | autor:
Najít pěkný víkendový program pro rodinu s menšími dětmi není jednoduché. A zvlášť před koncem roku, kdy počasí do přírody to neláká! Ale – slyšeli jste již někdy o průvodech čertů v Rakousku? Ano, nedaleko našich hranic se každoročně konají vyhlášené adventní čertovské slavnosti. Návštěva této atrakce bude pro vaše děti jistě velkým a skvělým překvapením.
Obr. 1: Typický čert
Obr. 1: Typický čert

Velké krampuslaufy – průvody desítek čertovských passů předcházejí každoročně stovkám malých krampuslaufů, které probíhají po celém Rakousku.

Nejznámnější čertovskou akcí na světě se může již tradičně pochlubit Schladming. Dostaveníčko si zde dává až 1200 čertů! Prvenství této akce však nedává spát konkurenci. Korutanský Klagenfurt již ohlásil letošních 1500 čertů a Villach dokonce 4000 čertů! Když se připočtou další čertovská setkání v Solné Komoře – v St. Gilgen, Bad Ischlu a Attersee, je jasné, že začátkem adventu je Rakousko pravým pupkem pekelného podsvětí.  
Obr. 2: Steyr kostel Christkindl
Obr. 2: Steyr kostel Christkindl
My vás však pozveme relativně blízko hranic. V romantickém městě Štýr (Steyr) najdeme nejen reprezentativní čertovský průvod, ale i jiné adventní zajímavosti. 

Štýr - město betlémů

Do Štýru přijeďte aspoň v poledne. Navštivte turisticky „profláknuté“, ale zajímavé místo nad městem – Christkindl. Je to tradiční poutní kostelík, jehož součástí je dnes známý Ježíškovský poštovní úřad, odkud můžete po Ježíškovi poslat vánoční pohlednici.
 
Velkou atrakcí  Christkindl je výstava betlémů, zejména pak největší betlém světa, stále rozšiřovaný.  
Obr. 3: Průvod začíná
Obr. 3: Průvod začíná
Betlémů se ovšem nezbavíte po zbytek dnes – Štýru se někdy též říká „Město betlémů“ a tak výstavy a expozice s toto tématikou jsou doslova na každém rohu.
 
Ovšem my jsme přijeli hlavně za čerty, že?
 
Čertovský krampuslauf ve Štýru

Již od 18 hodiny se uzavírá hlavní městské náměstí a připravují se  koridory pro čertovský průvod. Před 18.hodinou moderátoři na pódiu u radnice začnou hecovat dav a pouští tvrdou muziku. A pak někde v dálce vyletí první rachejtle a domy se rozsvítí pekelnou září. Čerti přichází!
Obr. 4: Hezký čertík
Obr. 4: Hezký čertík
Průvod začíná. Před diváky defilují desítky a stovky čertů a pekelníků nejrůznější provenience. Jejich hrůzostrašné masky se s těmi nám známými hezky-českými  vůbec nedají porovnávat. Krví podlité oči, strhané rysy a nejméně půlmetrové rohy jsou podmínkou.  

Publikum se však výborně baví a zejména odvážnější páni kluci na čerty srdnatě pokřikují a hecují je k vylomeninám a pekelným projevům. To už však přichází i chrliči ohně a různé alegorické vozy.
 
Asi po hodině čerti mizí ze scény. A vám zbývá najít nějaký prima hotýlek, kde se dětem určitě nebude muset říkat, že mají jít brzy spát.
Obr. 5:  .. a ještě jeden Belzebub
Obr. 5: .. a ještě jeden Belzebub
A pokud se vám na druhý den ráno ještě nebude chtít ze Štýru jen tak bez rozloučení odjet - zde je pro vás jeden speciální vánoční tip: 1.Rakouské Vánoční muzeum. Leží na levém břehu řeky Steyr hned za mostem a vyznačuje se například oblíbeným vánočním vláčkem, který nás proveze útrobami tajuplného Vánočního domu.  

---------------------------
Adventní zájezdy nejen do Rakouska najdete v katalogu CK Datour www.datour.cz   
 

Odkazy

Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 5 + 449 je:
Martin Vrba e-DOVOLENÁ.cz
E-mail: vrba.marty@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _