Thajsko - má cenu tam jezdit rok po tsunami?

Ptejte se Pavla Zvolánka

Datum vydání: 09.12.2005 | autor:
Od ničivé přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii uplyne právě jeden rok. Celý region, ale především Thajsko přitom patřili vždy mezi oblíbené turistické destinace. Jak vypadá Thajsko rok po živelné pohromě? Co se za dvanáct měsíců v kdysi vyhlášeném turistickém ráji změnilo? Pavel Zvolánek, novinář žijící dlouhodobě v Thajsku, autor webu Thai.cz Thai.cz, poskytl e-DOVOLENÁ.cz rozhovor o této zemi. Thajsko je asijské Chorvatsko, říká v rozhovoru. Na situaci v této zemi i na aktuální situaci se novináře můžete přímo i vy.    
Pavel Zvolánek na sloním festivalu v Surinu v polovině listopadu 2005
Pavel Zvolánek na sloním festivalu v Surinu v polovině listopadu 2005
Kdy jsi do JV Asie poprvé přijel a proč se do ni stále vracíš?
Myslím, že v roce 1994, ale už je to opravdu dlouho. Nejdřív jsem podnikal takové bližší cesty jako okolo Středozemního moře, nebo po zemi do Indie společně s asi sedmi dalšími lidmi, pak víceméně náhodou poprvé do Indonésie. V ní jsem byl od té doby snad patnáctkrát, i když v poslední době se nejvíce zdržuji v Thajsku.
 
Prý je poměrně jednoduché naučit se malajsky, indonésky. Co thajština?
Jednoduché základy indonéštiny se dají zvládnout za měsíc. Thajština je mnohem těžší, zejména kvůli tomu, ze jde o tonální jazyk. Jinak řečeno - pro nás jedno slovo lze vyslovit pěti různými způsoby. Navíc zatímco indonéština mi připadá docela zábavná, o thajštině to říct nemůžu a nemohu se v ní označit ani za začátečníka. Naštěstí je tady hojně rozšířená angličtina.

Jaká věc ti na JV Asii nejvíce vyhovuje a co ti naopak v porovnáni s životem v ČR chybí?
Asi nejvíc se mi tady líbí mentalita místních lidí. Nekomplikovaná a usměvavá.Schází mi gothaj, koprovka, přátelé, příbuzní.

Děláš průvodce pro různé CK. Která země JV Asie je mezi Středoevropany nejpopulárnější?
Nejvíce Čechů jezdí právě do Thajska, a tato  země je z celého regionu na turistiku nejlépe připravená. Navíc se zde návštěvníkům zpravidla dost líbí, takže se sem často vracejí. Prostě takové asijské Chorvatsko. Česi jsou zde známí zejména kvůli fotbalistům.

Jací jsou čeští turisté, co chtějí nejvíce vidět, zažít? Nebo jenom lenoší u moře?
Lidé, kteří jezdí s menšími, poznávacími cestovkami, chtějí většinou hodně vidět. Ostatní mají zájem nejspíše o moře a taky si něco užít.  
Novinář Pavel Zvolánek
Novinář Pavel Zvolánek

Jako novinář ses setkal s mnoha zajímavými lidmi z regionu. Nejraději vzpomínáš na některé konkrétní setkání?
Ne přímo nejraději, ale - nejzajímavější byl asi rozhovor s bývalým kambodžským prezidentem z časů Rudých Khmerů pro časopis Týden. Zejména jeho upřímné tvrzení, že za jeho úřadování nějak zmizelo několik milionu lidí "bez jeho vědomí".

Jaká je situace v nejznámějších letoviscích na západě Thajska rok po vánoční tragédii?
Turisté se mohou bez obav do Thajska vrátit. Infrastruktura je obnovena s výjimkou letoviska Khao Lak, sto kilometrů severně od Phuketu, které bylo úplně nejvíce zasaženo. Ale ubytování lze najít i tam, je jenom otázkou vlastních pocitů trávit dovolenou právě v tomto místě.

Proč by měli lidé přijet do Thajska právě nyní?
Země a mnoho jejích obyvatel jsou na turismu silně závislé. Taková dovolená se tedy proměnuje i v jistou formu humanitární pomoci, pomoci toho druhu, na který místní lidé opravdu čekají. Podobně jako například lidé na indonéském Bali, odkud jsem se právě vrátil.

Setkal jsi se s některými Čechy natrvalo usazenými v Thajsku?
Občas se scházíme, zanadáváme si na místní poměry a pak se shodneme, že to není tak úplně špatné.

Jsi autorem dvou knih o JV Asii, chystáš něco dalšího?
Pořád se něco děje, jakmile to bude aktuální dám vědět. Natočil jsem i několik příspěvků pro Objektiv České televize, obrazových reportáží bych v budoucnu udělal ještě více.
 
Máte-li zájem zeptat se Pavla Zvolánka na situaci v Thajsku nebo v sousedních zemích Jihovýchodní Asie, můžete navštívit jeho stránky Thai.czThai.cz a na českého novináře se můžete obrátit přímo.    
--------------------
Pokud se ale chcete přesvědčit se na vlastní oči, jaké krásy skýtá dovolená v Thajsku , pak stačí vybrat si jeden z mnoha zájezdů cestovní kanceláře ESO travel a vyrazit za exotikou.

Odkazy

Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 886 + 3 je:
Jan Cempírek
E-mail: jcempirek@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _