Jako novinář ses setkal s mnoha zajímavými lidmi z regionu. Nejraději vzpomínáš na některé konkrétní setkání?Ne přímo nejraději, ale - nejzajímavější byl asi rozhovor s bývalým kambodžským prezidentem z časů Rudých Khmerů pro časopis Týden. Zejména jeho upřímné tvrzení, že za jeho úřadování nějak zmizelo několik milionu lidí "bez jeho vědomí".
Jaká je situace v nejznámějších letoviscích na západě Thajska rok po vánoční tragédii?Turisté se mohou bez obav do Thajska vrátit. Infrastruktura je obnovena s výjimkou letoviska Khao Lak, sto kilometrů severně od Phuketu, které bylo úplně nejvíce zasaženo. Ale ubytování lze najít i tam, je jenom otázkou vlastních pocitů trávit dovolenou právě v tomto místě.
Proč by měli lidé přijet do Thajska právě nyní?Země a mnoho jejích obyvatel jsou na turismu silně závislé. Taková dovolená se tedy proměnuje i v jistou formu humanitární pomoci, pomoci toho druhu, na který místní lidé opravdu čekají. Podobně jako například lidé na indonéském Bali, odkud jsem se právě vrátil.
Setkal jsi se s některými Čechy natrvalo usazenými v Thajsku?
Občas se scházíme, zanadáváme si na místní poměry a pak se shodneme, že to není tak úplně špatné.
Jsi autorem dvou knih o JV Asii, chystáš něco dalšího? Pořád se něco děje, jakmile to bude aktuální dám vědět. Natočil jsem i několik příspěvků pro Objektiv České televize, obrazových reportáží bych v budoucnu udělal ještě více.
Máte-li zájem zeptat se Pavla Zvolánka na situaci v Thajsku nebo v sousedních zemích Jihovýchodní Asie, můžete navštívit jeho stránky
Thai.czThai.cz a na českého novináře se můžete obrátit přímo.
Sdílejte na sociálních sítích