Ačkoliv je česká i bavorská část Šumavy od sebe oddělena jen zelenou hranicí, k sousedům se čeští turisté vypravují spíše výjimečně a pouze na několik „superznámých“ míst. Pro ty, kteří ještě Šumavu z německé strany nenavštívili přinášíme několik tipů k výletům na místa, která by jim neměla uniknout.
Národní park Bavorský les zahrnuje německou část Šumavy. Nejprve jen krátce k tomu, co je vlastně pod jménem národního parku skryté? Národní park Bavorský les “Nationalpark Bayerischer Wald“ byl vyhlášen roku 1970 zemskou vládou Bavorska v oblasti masívu Roklan/Rachel (1453 m n.m.) a Luzný/Luzen ( 1373 m n.m.). V roce 1997 došlo k jeho rozšíření o oblast Falkensteinu (1315 m n.m.). Zaujímá 24 250 ha, přičemž podíl lesa činí cca. 98 %. Smyslem Národního parku Bavorský les je uchování a vědecké studium cenných hodnot živé a neživé přírody. Tato oblast je zcela vyloučena z hospodářského využívání a pohyb uvnitř parku je možný výhradně po vyznačených cestách.
A nyní se podívejme na některé turistiky zajímavé tipy:
TIP č. 1: - pro turisty
Vrchol Lusen - Luzný
Charakteristický lysý kopec Luzný s nadmořskou výškou 1.373 metrů leží na téměř na česko-.bavorské hranici je krásnou příležitostí k půldennímu výšlapu. Více jsme o trase psali zde.
TIP č. 2: - pro milovníky zábavy
Westernové město Pullman City
Westernové město uprostřed Bavorského lesa je jednou z nejznámějších atrakcí Bavorského lesa. Jmenuje se Pullman City a najdeme ho leží mezi Pasovem a Deggendorfem u Eging am See. Nejvíce času asi strávíte na hlavní třídě Mainstreet je naleznete řadu restaurací a barů. V nich vás čeká skvělé mexické jídlo, ale i steaky a další pokrmy Divokého Západu. Navíc se právě zde odehrávají všechna hlavní představení a shows, tudy se prohánějí indiáni na koních nebo bizoni. V Pullman City se dá přenocovat v týpí nebo v dřevěných chatách. Otevřeno tu je do 3. listopadu denně od 10 hodin. Dospělí zaplatí 13 eur, rodinná vstupenka pro dva dospělé a vlastní děti do 16 let je za 29 eur. Po 18 hodině je vstup zdarma.
TIP č. 3 – pro rodinný výlet i vozíčkáře
Stromová stezka Baumwipfelpfad
Nejdelší stromová stezka na světě leží u obce Neuschönau. Projdete se po trase ve výšce deseti až dvaceti metrů, ale největší atrakcí je dřevěná věž „vajíčko“ s vyhlídkovou plošinou ve výšce až 44 metrů. Na stezku se můžete vydat i s kočárkem, výtah a absence schodů je ideální kombinací pro rodiny s dětmi nebo vozíčkáře.
Otevřeno denně do 19.30 hodin (do září), dospělí zaplatí 8,50 eura, rodinná vstupenka (dva dospělí a vlastní děti 6 až 17 let) vyjde na 19,90 eura.
Více jsme o stezce psali zde.
TIP č. 4 – pro cyklisty
Cyklostezka Adalber Stifter Radweg
Na cyklostezce nesoucí jméno významného šumavského spisovatele Adalberta Stiftera , který se narodil roku 1805 v Horní Plané nedaleko dnešního lipenského jezera, vede z Haidmühle u česko-německých hranic do Fürstenecku v Bavorském lese. Její správný název je Adalbert Stifter Radweg a provede vás trasou o délce 48 kilometrů s celkovým převýšením 600 metrů, Lze jet pochopitelně i obráceně a tato varianta je díky svému dvounásobnému převýšení především pro nadšence, kteří honí rekordy.
Pro nás ostatní odporučujeme trasu z Haidmühle. Dobrou zprávou je, že zhruba z poloviny vede cyklotrasa po bývalém náspu železnice Volary -Waldkirchen, a zvládne ji tak v pohodlí i netrénovaný člověk. Druhá polovina však vede už nahoru a dolů a nenudí se zde ani náročný cyklista.Nejkrásnější část cyklostezky vede v úseku Jandelsbrunn - Waldkirchen.
Sdílejte na sociálních sítích