Stravování za hubičku
Přespávali jsme většinou v sousedství salaší nebo ve svých stanech na krajích vesnic. Blízkost lidských obydlí jsme vyhledávali čistě z pragmatického důvodu: medvědích stop jsme viděli všude kolem dost na to, abychom moc nehádali, kdo je ve zdejší krajině po setmění pánem.
Stravovali jsme se společně dvakrát denně – snídaně a večeře. Vařilo se na otevřeném ohni v kotlíku, jednou jsme dokonce kuchtili na místě, kde hořela sama půda. Co tím myslím? Bylo to nedaleko městečka Lopatari, kde půdou uniká z podpovrchových ložisek plyn a země tam na několika čtverečních metrech hoří věčným plamenem. Stačilo nad plamínky dát kotlík a už se vařila večeře.
S vodou ani s jídlem nebyla starost: potoky byly plné čisté vody z hor a potraviny získané u pastevců jsme doplňovali lesními plody a houbami, kterých byl v okolních lesích dostatek. Za celý týden jsem utratil za potraviny 150 Kč na osobu a to hlavně za chléb v níže položených vsích. No řekněte sami, kdy naposledy jste měli polopenzi za sto padesát korun na týden!
Měnící se země
Z Rumunska jsme po deseti dnech odjížděli plni nadšení. V horách jsme potkali krásné lidi a příroda byla nádherná. Jeden z nás překřtil celou cestu jako výlet vůní, neboť právě intenzivní vůně všeho druhu nás doprovázely pro celý pobyt. Mým osobním poznáním je, že Rumunsko už není tou chudou Popelkou, jak jsem si pamatoval z časů před dvaceti lety, ale rychle se rozvíjející evropskou zemí. Ulicemi jezdí moderní vozy (nejčastěji škodovky, nutno podotknout), v obchodech je k dostání cokoliv potřebné a mladá generace mluví bez problémů anglicky. Nicméně v horách si jde život stále vlastním tempem. A co víc. Mezi kopci vládne podobný duch jaký mohl být před sto lety na Šumavě. Pro děti to byl neobvyklý, ale nevšední začátek prázdnin, který mohu každému jen doporučit. Pokud byste chtěli spojení na průvodce Jeronýma nebo na vozku Kračuna s koněm a vozíkem, rád vám sdělím více. (mail na mě jcempirek@seznam.cz)
Sdílejte na sociálních sítích