V sedmnáctém století už není po zemanské tvrzi ani památky, a stojí zde výstavní zámeček, lákající k návštěvě romantickým kouzlem. Proč je ale celý veden v tolik netypické červené barvě, je vysvětlováno hned několika pověstmi. Jejich ústředním motivem je nepevná křesťanská víra manželky správce, která si prý troufla vyhodit z okna do jezera modlitební kříž svého muže. A hleďme, najednou je tu čert, a v oblacích prachu a sirného dýmu si odnáší správcovou do horoucích pekel. Na stěně po ní zůstala jen krvavá skvrna, která ne a ne dolů. Proto se rozhodně správce natřít celý zámeček na červeno, aby zlověstnou skvrnu zakryl.
Na zámečku už dnes nestraší a čerti už dali také pokoj, zato o filmaře tu nouzi nemají. Renesanční zámek je totiž ideální kulisou pro natáčení pohádek. Červenou Lhotu proslavila zejména Zlatovláska, režírovaná Vlastou Janečkovou. Zajímalo by vás, jak si asi žila šlechta v posledních dnech Rakousko-Uherské monarchie? Neváhejte, a vydejte se na prohlídku uvnitř zámku, která vám v expozici představí autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku. Prý je to, jakoby knížepán odešel jen před malou chvilkou.
Pokud vás šlechtické pokoje nelákají, můžete se namísto toho osvěžit v nedaleké studánce, prohlédnout si kapli Nejsvětější Trojice, nebo se jen projít zámeckým parkem, který se vine podél rybníka. Pokud budete mít štěstí, můžete se po něm i projet na lodičce, ve stínu kouzelné kulisy zámečku Červené Lhoty.
Sdílejte na sociálních sítích