Petr Major prožil půl roku na kajaku

Individuální poznávání světa je trendy

Datum vydání: 23.03.2014 | autor:

Půl roku na mořském kajaku prožil Petr Major. Je i on součástí trendu samostatných cestovatelů? A co je k takové cestě třeba připravit? Cestovatel, dobrodruh, nadšený vodák, samorost. To je Petr Major, jeden z nejznámějších seakajakářů. Tedy sportovců, kteří propadli individuálním dobrodružným cestám na nepatrném kajaku po nevyzpytaných mořských končinách. 

V roce 2013 absolvoval půl roční cestu z Prahy do Severního ledového oceánu až po Nordkapp, nejznámější bod z několika navzájem si konkurujících nejsevernějších míst Evropy.  Petře – první otázka je logická. 

Proč ses vydal kajakem na sever?

Seakajakingu jsem propadl během svého pobytu v Anglii. Tam jsem se seznámil s jedním z nejlepších seakajakářů světa Jeffem Allenem, kterému jsem nakonec dělal instruktora v jeho kurzech. Je to pro mě skvělý  sport. Individuální, náročný, ale krásný. Na sever Evropy jsem se vyrazil, abych si to užil. Opravdu. Je to hodně náročná trasa a já mám obtížnosti rád.
Petr Major Petr Major
Petr Major
Takže důvodem byla náročnost. Když je obtížnost pro tebe takovou výzvou, co bylo na cestě trvající šest měsíců nejhorší?

Určitě vítr. Jakmile jsem se ocitl na moři, jel jsem v protivětru. A pořád! Žádná voda, ani zima, ale ten vítr byl opravdu hodně, hodně nepříjemný. V polovině Baltu jsem se míjel s chlapíkem, který jel v opačném směru. Chvíli jsme pokecali. A on ujel za tři hodiny tolik, kolik já jel celý den! Z toho je vidět, jak vítr na moři absolutně ovlivňuje rychlost cesty, ale i morálku kajakáře. Na druhou stranu, vždycky, když jsem toho měl plný kecky, tak jsem si řekl – ale kvůli tomu tady přeci seš, ne? Nebo bys chtěl, aby to bylo lehký? Není nakonec ten vítr to pravý? Abych to tedy shrnul – zatímco moři jsem nikdy nenadával, abych ho náhodou neurazil, tak na vítr jsem nadával non stop, ale přitom byl za něj i trochu rád.
Čím se člověk na šest měsíců dlouhé cestě živí?

Rybami. Rybami. Rybami. Ne, vážně – ryby jsou důležité. Sem tam něco dokoupíš na pobřeží. Kdybych to převedl na peníze, tak se vším všudy jsem po půl roce spočítal, že den na cestě mě vyšel na 250 korun. A to bylo o stovku víc, než jsem původně předpokládal.

Šest měsíců stále sám. Nemá člověk absťák po společnosti?

No, samota sem tam dolehne, to je jasné. Navíc seakajakářů moc cestou nepotkáte, já jich viděl tak dvacet. Takže pak se stane, že na pobřeží potkáte nějakého domorodce a vymluvíte mu díru do hlavy, jak to potřebujete ze sebe všechno dostat. To funguje. 

Dojel jsi na Nordkapp. Cíl splněn. Cos tam dělal pak?

Vzal jsem kajak a na vozíčku ho táhl přes Finsko k Baltu. To byla zase úplně jiná část cesty. Nejdřív jsem byl nadšený, že chodím po souši. Po měsících prostě vidíš před sebou kopec, táhneš vozík a říkáš si – paráda! Kopec! To je krása! Takže jsem táhl kajak na vozíku, řešil problémy s prasklými pneumatikami a tak. Bylo to také náročné, ale jinak než na vodě.  

Na závěr: i když jsi sám nadšeným sportovcem, který svým zájmům dává všechno, nezdá se ti, že poslední dobo přibývá lidí, kteří dávají těmto alternativním způsobům poznávání světa přednost před organizovanou turistikou?

Tak bych to neviděl. Vždycky existovali a budou existovat lidé, kteří si půjdou svou vlastní cestou. Je ale pravda, že doba těmto trendům přeje. Na druhou stranu si všimni, že většinou tihle cestovatelé podřizují svým cestám vše. Zkrátka si najednou na svůj životní – cestovatelský - styl, který nejde moc dohromady s tradičními životnímu vzorci. Rodina, dům, pes, děti. Ale já už psa mám taky, abys věděl!  


Díky za rozhovor


Rozhovor byl pořízený v rámci přednášky pro filmový festival expediční kamera v Českých Budějovicích v březnu 2014. Fotografie ze serveru Pohora.cz 


Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 727 + 6 je:
redakce
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _