Chrám v Panenském Týnci, autor: Martin Vavřík
Chrám v Panenském Týnci, autor: Martin Vavřík
Kde bral šlechtický rod Žerotínů, který za zahájením výstavby v roce 1280 pravděpodobně stojí, inspiraci, je při pohledu na proporce chrámu zřejmé. Gotická „andělská“ štíhlost sloupoví až nápadně připomíná pražskou katedrálu sv. Víta. Není divu, na práci samé se podíleli i mistři pražské stavební hutě. Chrám měl být středobodem zdejšího řádu klarisek, ale stavba už od začátku nešla podle plánu. Protahoval se přísun materiál a tenčily se i zdroje financování.
V době husitských válek se mohutným církevním stavbám nepřálo, a tak začal celý objekt pustnout. Několik dalších pokusů o jeho obnovu se nesetkalo s úspěchem, a po rok 1620 stavba nadobro osiřela. Nutno podotknout, že jen málokteré místo v Čechách můžeme označit současně za pusté, a chátrající, a přitom se i pochvalně vyjádřit o jeho krásách a nepochybném kouzle. Snad proto si v nehotovém chrámu Panny Marie si dávají dostaveníčko nejrůznější psychotronici a lidé, kteří tvrdí, že celá stavba vyzařuje příjemnou pozitivní energii.
Nejlépe bude, když se vydáte vyzkoušet to kouzlo na vlastní kůži, je to jen třináct kilometrů po silnici z Loun. A kdyby vás přeci jen dvacet metrů vysoké sloupoví chrámové lodi neoslovilo, pořád je tu ještě nedaleká zřícenina hradu Žirotína, nebo národopisný skanzen v Třebízi, který také stojí za návštěvu.
Zdroj: www.wikipedia.cz, commons.wikimedia.org
Užitečné informace a odkazy: Historie a architektura, Městys Panenský Týnec
Sdílejte na sociálních sítích