Ostrov Brač

Nejkrásnější ostrov Jadranu

Datum vydání: 14.04.2007 | autor:
Stačí pár kilometrů lodí ze Splitu a vítá vás největší dalmátský ostrov Brač. Je dlouhý na 40km a široký kolem 10 kilometrů.  Tento ostrov už kdysi byzantský císař Konstantin označil spolu s Hvarem za nejkrásnější na Jadranu. Na jeho 175km dlouhém pobřeží naleznete jak nádherné pláže, tak i horské oblasti s nejvyšší horou na jadranských ostrovech (Vidova gora 778m. n. m.).

Přístav Brač
Přístav Brač
Ostrov Brač (chorvatská výslovnost: otok Brač ) vítá české turisty již od dob První republiky.  Pokud se jej letos chystáte navštivit i vy, možná vám přijdou vhod některá fakta a zajímavosti.
 
Klima

Příjemné středomořské klima s mírnými zimami a teplými léty a s 2 600 slunečními hodinami za rok dalo vzniknout idealnímu místu pro dovolené.
V létě je pobřeží příjemně ochlazováno větrem maestral a zdejší podnebí je tak označováno jako „podnebí oliv“. S bouřkou se zde v létě moc nesetkáte, alespoň ne na pobřeží. Letní bouřky se totiž v na ostrově objevují především v jeho vnitrozemí a naopak zimní bouřky pak na pobřeží. V případě, že si budete chtít užít teplejšího moře, měli byste vyrazit na jižní či západní stranu ostrova, protože právě na severu a východě jsou četné podmořské prameny, které jej v těchto místech ochlazují. Díky vysoké slanosti zdejšího moře a jeho čistotě je to ideální lokalita pro plavání a potápění.
 
Fauna a flora

Takřka 1/4 povrchu ostrova pokrývají lesy. Ostrov se stal legendárním díky svému vínu a také díky kozám, z nichž se tu vyrábí proslavený sýr. 
Obr. 2: Letecký pohled na centrum města Bol
Obr. 2: Letecký pohled na centrum města Bol
Můžete zde ve volné přírodě narazit na polodivoké koně či osly a z vzácných zvířat pak třeba na orly a supy bělohlavé. 
 
Historie

Brač má za sebou velmi bouřlivou historii, kdy se na něm vystřídalo nespočet vládců. Z těch významných jmenujme třeba kmen Delmátů z doby železné, po nichž tu zůstala řada opevnění, dále Řeky, Římany, Benátčany a mnohé další. Původně bylo obýváno pouze vnitrozemí, což bylo způsobeno častými pirátskými nájezdy. K osidlování pobřeží došlo teprve s přívalem uprchlíků v 16. století, pro něž se stal ostrov útočištěm před Turky.
 
Celý ostrov je propleten kamennými zídkami a tradičními kulatými polními domky stavěnými původním způsobem - tedy bez malty. Jedná se o pozůstatek velkého rozmachu vinařství, který se zde vrcholil na konci 19. století. 
Obr. 3: Letní scenérie pobřeží Brače
Obr. 3: Letní scenérie pobřeží Brače

Na ostrově jsou významné zejména památky z raně křesťanského období, kdy se zde zachovalo nejvíce kostelů a svatostánků na celém Jadranu. K rozvoji kulturního života pak došlo zejména za vlády benátčanů, kdy si zdejší šlechta stavěla své paláce.   
 
Zajímavosti

Na ostrově nejsou žádné říčky ani potoky a tak zde byl původně problém s vodou, dokud v 70. letech nevybudovali podmořský vodovod, který nyní zásobuje tuto oblast. Původně byl ostrov součástí pevniny, a tak zde můžete nalézt pozůstatky po řece Cetina, která zde vytvořila krásné a hluboké kaňony. Díky svýmu vápencovému složení se na ostrově nachází na 180 propastí a 40 jeskyní, které jsou velice turisticky zajímavé, přičemž nejhlubší z propastí je hluboká takřka 300m. 
Obz. 4: Brač - pláž
Obz. 4: Brač - pláž
Města

Vzhledem k tomu, že ostrov je poměrně málo obydlen, je zde pouze několik menších městeček avšak přesto dost luxusních hotelů i apartmánů.  
Mezi významnější měta pak patří Supetar, který je centrem ostrova a je to i významné letovisko a přístav. Jsou zde krásné pláže s borovým lesem a mnoho příležitostí pro sportovní vyžití.


Bol je oblíbeným dovolenkovým místem, které se nachází přímo pod horskými vrchy a nabízí malebné pláže a z nedaleké hory Vidovo pak také nádherný výhled na celou oblast.    
Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 161 + 1 je:
(red)
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _