Nejhlubší propast v Čechách, a třeba i ve světě

Datum vydání: 31.10.2014 | autor:

Víte, jaká je nejhlubší propast v České republice? Pokud odpovíte, že Macocha v Moravském krasu, možná byste si měli zajet na výlet k Hranicím na Moravě. Když totiž započítáme onu dosud přesně nezjištěnou hloubku zdejší Hranické propasti pod vodou, máme našeho národního favorita. Místo k pohledu do strašidelné a zlověstně vypadající hlubiny se nachází v Národní přírodní rezervaci Hůrka, jen co by kamenem dohodil od Zbrašovských aragonitových jeskyní. Tolik přírodních klenotů na jednom místě, vy ještě váháte?

Hranická propast, autor: Lenka Židková CC 3.0 Unported Hranická propast, autor: Lenka Židková CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Lenka Židková CC 3.0 Unported
Způsobů, jak dorazit až k propasti, je celá řada. Můžete se k ní vydat po turisticky červeně značené naučné stezce z Hranic na Moravě; zvolit nenáročnou procházku asfaltkou podél silnice, a kochat se výhledy na ještě stále nespoutanou řeku Bečvu, anebo to můžete vzít oklikou, po žluté značce přes Teplice nad Bečvou. A co takhle zkusit strmější zelenou značku, a projít se kolem zříceniny hradu Svrčova? A pochopitelně, nikdo si o vás nebude myslet, že jste lenoši, pokud si do Teplic zajede přímo vlakem. Mimochodem Teplice nemají své jméno náhodou. Stejně jako jejich větší kolega v ústeckém kraji jsou lázeňským městem, které sice není tak honosné jako jiná populární sídla disponující léčivými prameny, ale mají své klidné kouzlo.

Pohled do bezedné propasti nahání strach. Podle pověstí právě do jejího chřtánu byli házeni odsouzenci, skákali sebevrahové a život tu měl nedobrovolně ukončit i pronásledovaný velkomoravský kníže Mojmír. Už se bojíte? Nebojte, celý obvod propasti je dnes obehnán plotem, s výjimkou vyhlídek. Odtud se můžete podivovat splývavé vegetaci rostoucí na skoro kolmých stěnách, a nechat se ovívat studeným dechem chladného větru, který proudí zezdola. Zvláště příjemné je toto osvěžení v letních měsících, na podzim je tu spíše kluzko. A jak se to má s tou hloubkou?
Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Radim Holiš CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Fext CC 3.0 Unported Hranická propast, autor: Fext CC 3.0 Unported
Hranická propast, autor: Fext CC 3.0 Unported
Macocha se svými 138 metry suché hloubky skutečně tu hranickou trumfne, ale pozor! Po 69 metrech tady narazíte na vodní hladinu, která končí v nedohlednu. Už od počátku šestnáctého století zaznamenávají kronikáři pokusy o změření hloubky a dosažení dna. Zatím ale marně. Zakřivený profil podvodní části propasti totiž znemožňuje jednoduché měřené sondou. Tím ale záludnosti hranické propasti ještě zdaleka nekončí. Po osmačtyřiceti metrech narazili odvážní potápěči na sifón, po jehož proplavání objevili malý jeskynní systém. Hlubina ale stejně pokračuje dál, jako by byla bezedná. 

Zatím celková potvrzená hloubka suché i mokré části je tedy minimálně 442,5 m (373 + 69,5), což ji činí nejen nejhlubší propastí ve střední Evropě, ale i jednou z nejhlubších zatopených sladkovodních propastí na světě. Možná bude i nejhlubší… jestli se někdy dostanou výzkumníci až na dno. Zatím se to ale nikomu nepodařilo.

Užitečné informace a odkazy: Aktuální informace o výzkumu hranické propasti

Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 915 + 9 je:
Radomír Dohnal
E-mail: radektor@centrum.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _