Na bruslích Českou republikou

Rozhovor o prvním bruslařském průvodci

Datum vydání: 02.01.2006 | autor:
Zatímco v mnoha zemích světa patří výlety na bruslích mezi nejpopulárnější zimní sporty, v tuzemsku se tato záliba zatím příliš nerozšířila. Možná mnohé ani nenapadlo vzít brusle a prostě v zimě vyrazit i někam jinam, než na zamrzlý rybník. Nový průvodce Na bruslích Českou republikou vydává naklavatelství Dokořán. Shrnuje 88 tipů na bruslařské výlety a je první publikací tohoto typu u nás. Tomáš Matoušek, jeden ze spoluautorů bruslařského průvodce nám příblížil knihu, ale také životní styl bruslařských výletníků.    
Obr. 1: Obal knížky Na bruslích Českou republikou
Obr. 1: Obal knížky Na bruslích Českou republikou
Jak bys charakterizoval knihu a jak se utvářel autorský kolektiv?

Kniha je průvodcem bruslaře po České Republice. Je to průvodce nesoustavný, nemůžeme vyzkoušet všechny vodní plochy. Popisujeme místa, kde se nám dobře (nebo méně dobře) bruslilo, a co tam můžete očekávat. Nemyslím ale, že by chyběla nějaká "zásadní"vodní plocha. Základem knihy byly zápisky a poznámky Radka Mikuláše za léta bruslařských výprav, kterých se ujal pan Kárník z nakladatelství Dokořán. Radek seznámil se mnou a Honzou Stodolou, a na společné výpravě na Orlík jsme mu slíbili přispět i svými zkušenostmi. Pavla Loucká a Mirek Bubík přidali popisy tras ze vzdálenějších koutů - Jizerských hor a Jižní Moravy. No a malíř-bruslař Vladimír Žadkevič, žijící převážně ve Švédsku, okořenil knihu Na bruslích Českou republikou  svými kresbami. 

Komu je kniha určená?

Kniha je určená  všem, kdo mají rádi zimu a  pohyb venku, a vlastně je nenapadlo, že se dají podnikat výpravy na bruslích. Je s podivem, jak málo bruslařů na svých výpravách potkáváme. Přitom vhodných zamrzlých ploch je napříkald v nížinách daleko více, než terénů se sněhovou pokrývkou pro běžkaře. Své výhody má klasické bruslení i v porovnání s populárním in-line bruslením v létě- lední brusle nedrncají, snadno se na nich brzdí a nemusíte se neustále vyhýbat bruslařům a cyklistům na několika málo “bruslostezkách”.   
Obr. 2: Tomáš Matoušek s dálkovými bruslemi a bezpečnostními bodci kolem krku
Obr. 2: Tomáš Matoušek s dálkovými bruslemi a bezpečnostními bodci kolem krku
Jaké brusle jsou na dálkové bruslení nejvhodnější?

Vhodné jsou jakékoliv pohodlné brusle. Klidně hokejové. O něco méně vhodné jsou dámské brusle se zoubky, o které se na nerovnostech snadno zakopne. V průvodci však popisujeme původně švédský, v Čechách neznámý typ bruslí, vyvinutý právě pro takové výpravy. Jsou to připínací dálkové brusle, vycházející z rychlobruslařských nožů a využívající pohodlných bot a moderního běžkového vázání. Kromě toho, že je v mžiku odepnete když potřebujete přejít třeba okolo jezu či přes násep z jedné tůně do druhé, jedou až neuvěřitelně lehce. Jen doufáme že v dohledné době budou běžné i v našich obchodech.  
 
Jaké další vybavení by měl mít bruslař, který se rozhodne podniknout celodenní výlet?

Kromě běžného vybavení na jakoukoliv zimní výpravu bych bruslaři doporučil vzít si s sebou pro jistotu věci na převlečení, kdyby se náhodou namočil. Ze speciálního vybavení pak bezpečnostní bodce. To jsou krátké rukojeti s hrotem, které v případě propadnutí do ledu zabodneme do ledu a  usnadníme si tak vyplazení zpátky ven. Výroba této  jednoduché pomůcky zabere sotva půl hodiny, ale může velmi pomoci - i když já sám jsem ji ještě použít nikdy nemusel.   
Obr. 3: Orlická přehrada je tuzemskou Mekkou bruslařů
Obr. 3: Orlická přehrada je tuzemskou Mekkou bruslařů
Jaká nebezpečí a úskalí může bruslaře na výletě potkat?

Nebezpečí jsou dvě,. Buďto žádný nebo jen tenký led, anebo příliš zasněžený led. Ale vážně. Spouta lidí se ptá, zda není bruslení nebezpečné? Odpovídám,  že zdaleka ne tolik jako jízda na sjezdovkách, horském kole či vysokohorská turistika. Na ledě vás netrefí padající kámen, nesmete lavina, přiopilý sváteční lyžař nebo auto (nebo třeba auto na sjezdovce, jako se to stalo vloni v Krkonoších). Dokonce ani není tak snadné ublížit si vlastní vinou. Propadnutí do ledu se úplně vyloučit nedá, ovšem zdaleka to neznamená jistou smrt - s bodci by se člověku mělo podařit vylézt na led sice namáhavě, ale bezpečně. Nepříjemné to asi je, to ano, ale vůbec ne časté, pokud se trochu naučíte "číst" led a nebudete riskovat. A právě radám, jak se koupeli vyhnout jsme věnovali v knize velký prostor. Ze šesti autorů průvodce si to za mnoho let naplno vyzkoušel jediný (tedy vlastně dva, budeme-li počítat i záměrné zkušebně- demonstrační propadnutí Jana Stodoly do Vltavy při křestu knihy).   
Obr. 4: Noční bruslení je velkým zážitkem i pro děti
Obr. 4: Noční bruslení je velkým zážitkem i pro děti
Je vhodné bruslení i pro rodiny, nebo se jedná spíše o individuální záležitost?

Tak i tak. Čím dříve se vaše děti naučí bruslit, tím lépe pro ně i pro vás. Pohyb venku dětem rozhodně neuškodí. Navíc je to pohyb nevšední, plný zajímavých možností a neobyčejných jevů. Naše děti bruslí rády, obzvláště když se sejde větší smečka. Naopak jen málokde můžete zažít tak majestátní klid, jako na zamrzlé vodní ploše.
 
Je v ČR nějaká Top bruslařská "Mekka"? Jakou vodní plochu bys doporučil Ty?

Pro mne jednoznačně Orlická přehrada. Každoročně spolehlivě zamrzající, desítky kilometrů skalnatého kaňonu střídají monumentální pohledy na mosty, zámek Orlík nebo zvíkovský hrad…

Kdy vyrazit na výlet


Česká republika má pro bruslení velmi vhodné klima. Obvykle se první možnosti přírodního bruslení objeví už koncem listopadu, vlna velkých mrazů často přichází mezi Vánocemi a Novým rokem. Nejlepší podmínky  bývají v lednu a únoru.   
Existuje v ČR nějaká asociace (spolek) bruslařů, kde je možné získat další informace?

Právě startujeme webové stránky http://brusleni.e-zpravy.cz, s informacemi o bruslení, bruslích i jízdách. Hlavně ale bychom chtěli přinášet aktuální ledové zpravodajství, podle našich vlastních pozorování, ale hlavně na základě příspěvků návštěvníků stránek.    
 
Kde se může kníha objednat?

Knihu můžete objednat na stránkách nakladatelství Dokořán.
 
Díky za rozhovor a přeji hodně čtenářů průvodci a jenom ideální ledovou plochu Tobě, rodině i kolegům spoluautorům.  
Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 1076 + 9 je:
Jan Cempírek e-Dovolená.cz
E-mail: cempirek@e-dovolena.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _