Mallorca - ostrov větrných mlýnů

Pohlednice ze Středomoří

Datum vydání: 12.08.2007 | autor:
Ostrov Mallorca je symbolem. Snad každý si pod jejím názvem něco představí. Jedni říkají - tak na Mallorcu nikdy. Pro ty je tento středomořský ostrov synonymem přeplněných pláží a masové turistiky. Druzí zase tvrdí - Mallorca? Je skvělá! Pro ty je ostrov zkrátka báječnou destinací s příjemným podnebím, kde se dá pohodově užívat života. Obě skupiny mají svou pravdu.  Na ostrov Mallorca si zkrátka udělá každý svůj názor a tat očást Evropy nechá nikoho jen tak chladným.  Jestli jste ještě na Mallorce nebyli, přijměte malé pozvání.
Obr. 1: Zálivů na Palma Mallorca
Obr. 1: Zálivů na Palma Mallorca
Ostrov Mallorca (česky hojně používaný překlad Mallorka) je největším z Baleárského souostroví, jeho rozloha činí 3.411 km.  Leží ve Středozemním moři a náleží Španělsku.  Hlavním městem je Palma Mallorca, zde se nachází i mezinárodní letiště San Joan, které slouží jako brána při vstupu do země pro většinu turistů. Ostrov má i jiný primát - v jeho vnitrozemí leží nejvyšší vrchol Baleár: Puig Mayor (1.445 m.n.m).
 
Počasí:

Hlavní sezónou na Mallorce je především jaro a podzim. To zde vládne nejpříjemnější podnebí.
Obr. 2: Půvabné noční scenérie hlavního města
Obr. 2: Půvabné noční scenérie hlavního města
V tuto dobu je také ideální doba pro poznávací pobyty, pokud nechcete svou dovolenou trávit jen na pobřeží u hotelového bazénu (a to našinci většinou nechtějí). Průměrné denní teploty dosahují v dubnu 19 stupňů, v květnu 22. V červnu je to 26, v červenci 29, v srpnu 30 a v září 27. V hlavní letní sezóně trpí Mallorka určitou turistickou přelidněností.

Turistické atrakce:

Většina turistů na ostrov jezdí za odpočinkem, na rodinnou dovolenou nebo za noční zábavou. Prim hraje pochopitelně příjemně teplé Středozemní moře. Na jeho pobřeží se nachází nepřeberná řada letovisek a hotelů, zejména v okolí hlavního města.
Mallorca je známa svým nočním životem. Palma Mallorca kypí zábavou dlouho přes půlnoc a i řada českých turistů zde nechá své peněžence pustit žilou. Diskotéky, bary, karaoke. To vše k Mallorce patří.
Obr. 3: Pohled na nejvyšší horu ostrova Puig Mayor
Obr. 3: Pohled na nejvyšší horu ostrova Puig Mayor
Pokud si chcete pobyt zpříjemnit vyjížďkou autem, zavítáte pravděpodobně do vnitrozemí. Za zády necháte přelidněné pobřeží a snad naleznete něco z původní atmosféry ostrova. Každopádně si vychutnáte rozeklané vrcholky prastarých sopek a příkrých hor. Králem je nejvyšší hora ostrova Puig Mayor.
 
Větrné mlýny:
 
Největší z baleárských ostrovů je totiž bohatým domovem větrných mlýnů. Jsou jich stovky, různých velikostí, tvarů, barev, současného využití a také nejrůznějšího stupně zachovalosti. Podle účelu se dají dělit na dva druhy - mlýny na mletí mouky a na čerpání vody. Některé nadále slouží svému účelu, tedy na čerpání vody. Mouka se v těch dalších už ale nemele. Další byly přestavěny na restaurace či obchody, jiné slouží jako jakési architektonické dekorace.  A některé… Z některých zbyly jenom větší či menší hromady kamení. 
Obr. 4: Jeden z mnoha větrných mlýnů
Obr. 4: Jeden z mnoha větrných mlýnů
Kolik na Mallorce větrných mlýnů vlastně je? Jenom v okolí mezinárodního letiště San Joan jich bylo kdysi kolem 1400. Dnes je na celém ostrově přibližně 700 mlýnů na mletí mouky a  necelé dvě tisícovky na čerpání vody. Větrné mlýny jsou neodmyslitelnou součástí ostrova a jistým koloritem zdejší krajiny. Dotváří její půvab, vhodně zapadají do přírody a především dokazují její přirozený vývoj.
 
Přestože větrné mlýny jsou na Mallorce prakticky na každém kroku, turisté je mnohdy při svých návštěvách ani nevnímají, protože je většinou nepovažují za žádnou atrakci o níž si mohou přečíst v každém průvodci. Žádná mimořádná atrakce to skutečně není, ale je to symbol ostrova, který dotváří obraz Mallorky a proto je pro návštěvníka zajímavý. Navíc jsou některé mlýny - a to důležité pro turisty je - velmi fotogenické.
Obr.5: Na citronovníky narazíte na každém kroku
Obr.5: Na citronovníky narazíte na každém kroku
Jak se tam dostat:
 
Na Malloru pořádá zájezdy mnoho cestovních kanceláří. První větrné mlýny spatříte už při příletu z letadla. Při cestě za nimi může být výchozím místem například správní centrum Palma. Z ní vyrazit po silnici C 715 směrem na Manacor či po C 717 na Campos. Právě zde na nížině Es Pla je nejvíce větrných mlýnů. Ostrov není velký a tak se dá k nim dojet z jakéhokoli místa prakticky za velmi krátkou dobu.

Informace:

V České republice v cestovních kancelářích, na Mallorce ve dvacítce turistických informačních centrech, které jsou ve všech větších městech a letoviscích. Tipy na www zajímavé adresy naleznete níže.
Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 287 + 1 je:
Martin Vrba e-DOVOLENÁ.cz
E-mail: vrba.marty@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _