Mapka výskytu malárie, ZDROJ: Vakciny.net
Co je vlastně malárie?
Malárie je parazitární onemocnění, které nejčastěji ohrožuje cestovatele do tropů a subtropů. Toto onemocnění způsobují 4 druhy prvoků – plasmodií, které vyvolávají různé typy malárií. Prvoky rodu Plasmodium přenášejí pouze samičky komárů rodu Anopheles. Je známo asi 400 druhů anofelů, z nichž 76 nemoc přenáší.
Jak se malárie projevuje?
Onemocnění charakterizují několik hodin trvající záchvaty, které mají tři fáze: fázi zimnice, fázi horečky a fázi poklesu horečky s pocením.
První fáze začíná pocitem silného chladu, mrazení a třesavky. Kůže je suchá a bledá, objevuje se promodrání rtů a prstů. Nemocný je malátný, má bolesti hlavy a hučí mu v uších, má bolesti v zádech a končetinách, zvrací a jektá zuby. Za 15 minut až 2 hodiny teplota stoupne na 39-41,5 stupňů, nemocný má pocit silného horka. Kůže je teplá a suchá, krevní tlak klesá, puls a dýchání jsou zrychlené. Nemocný je neklidný, vzrušený, někdy také dezorientovaný. Horečnatá fáze trvá podle druhu malárie 2-6 i více hodin. Pokles teploty provází silné pocení, pocit úlevy a vyčerpanosti. Nemocný usíná, mezi záchvaty se cítí relativně lépe. Klinická reakce je ovlivněna stavem imunity. Některé formy a komplikace mohou končit smrtelně.
Za jak dlouho se nemoc projeví?Příznaky tropické malárie (tropika), která je ze čtyř typů malárií nejzávažnější, jsou způsobené parazitem Plasmodium falciparum a dostavují se za 7-12 dní po poštípání malarickými komáry. Onemocnění se projevuje horečkou, která se opakuje po 24-36 hodinách. Pokud toto onemocnění s těžkými komplikacemi není léčeno, je často smrtelné.
Ostatní druhy plasmodií (Plasmodium ovale, P. vivax, P. malariae) vyvolávají onemocnění zpravidla bez komplikací. Méně závažná je malárie třídenní (terciana), kterou vyvolávají Plasmodium vivax a Plasmodium ovale. Zde se horečka objevuje po 48 hodinách. Pokud není správně vyléčena, mohou se malarické ataky opakovat.
Vzácná je čtyřdenní malárie (kvartána), kterou vyvolává Plasmodium malariae.
Cestovatel může onemocnět během pobytu v malarické oblasti nebo ale i po návratu domů (tzv. importovaná malárie).
Jak malárii předcházet?Jedete-li do oblastí s výskytem malárie, zajistěte si v dostatečném předstihu prostředky preventivní ochrany – tzv: antimalarika. Jsou to ochranné látky ve formě tablet, které se musí začít používat již před odjezdem na místo, neboť jejich účinky se začnou projevovat až po několika dnech či týdnech. Aby byla prevence účinná, musí být léky brány v přesně určených dávkách a termínech, často se musí aplikovat ještě několik dnů či týdnů po návratu z oblasti. Budete-li v malarické oblasti déle než pět měsíců, je nutné antimalarika na čas vysadit a používat pouze při podezření na nákazu. Použití antimalarik v déle trvajícím horizontu by mohlo vážně ohrozit organizmus vedlejšími účinky léku.
V současné době je pravděpodobně nejpopulárnějším antimalarikem lék Lariam, dále jsou na trhu prostředky pod obchodním označením Delagil, Paludrine, Malarone a ještě několik dalších. Přípravky předepisuje odborný lékař.
Jak se před malárií pasivně ochránit? Kromě používání antimalarik lze možnost nákazy snížit i zabezpečením proti poštípání komáry, kteří parazita přenáší. Především bychom měli omezit pobytu venku po západu slunce, kdy je aktivita komárů nejvyšší, své lůžko bychom měli chránit dokonale utěsněnou moskytiérou a při pohybu venku nic nezkazíme, když se oblečeme do světlého oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Sdílejte na sociálních sítích