Madeira – ostrov vůní a historie I. část

Pohlednice z ostrova Madeira

Datum vydání: 26.02.2005 | autor:
Kterou část světa právě objevují čeští turisté? Kam vyrazit, aby jste navštívili opravdu krásné místo a nejeli přitom do „obyčejného“ Řecka nebo Turecka?  Kde se snoubí příroda, krásné pláže a možnost aktivní dovolené? Zkuste portugalský ostrov Madeira. Tento výjimečný ostrov v Atlantiku si návštěvu dozajista zaslouží. Jsou to „tak trochu jiné“ Kanárské ostrovy, jež však podle znalců v řadě aspektů předčí. Svojí krásou, bohatostí vegetace i různorodostí krajiny. Zde jsou nejzajímavější tipy, které Madeira nabízí. 
Obr. 1: Madeira je posledním ostrovem na cestě do Ameriky
Obr. 1: Madeira je posledním ostrovem na cestě do Ameriky
Madeira znamená dřevo. To dalo ostrovu jméno v dobách, kdy lesy pokrývaly většinu jeho povrchu.
Naštěstí ale nestihl „ostrov věčného jara“ – jak se Madeiře často přezdívá – osud mnoha jiných ostrovů, které byly před staletími trvale odlesněny, takže i dnes zde můžete vyrazit na túry vedoucí hustými lesy.
Na „Kanáry“ se jezdí hlavně za sluncem a za koupáním, jsou-li pro vás tohle priority, pak na Madeiře, která je na většině letů na Kanárské ostrovy místem pro mezipřistání, z letadla nevystupujte.
Toužíte-li ale po bujné vegetaci, subtropickém ovoci, horských túrách a procházkách kolem slavných levad, pak je Madeira pro vás to pravé ořechové. A pokud máte rádi sladká tokajská vína či portské, madeirská vína vás budou fascinovat. 
Obr. 2: Památník Kryštofa Kolumba
Obr. 2: Památník Kryštofa Kolumba
 
Ostrov zaoceánských výprav

Zatímco v 15. a 16. století se hospodářství ostrova opírá o pěstování obilí a cukrové třtiny (cukr je v té době jeho hlavním exportním artiklem), následující století už jsou ve znamení vinné révy.
Ostrov také v těchto objevitelských dobách slavného mořeplavce Zarca -objevitele Madeiry - profituje ze své unikátní polohy, která ho předurčuje k tomu, aby byl poslední zastávkou mořeplavců před překonáním Atlantiku.
Není proto divu, že se může Madeira pyšnit tím, že hostila takové velikány jako byli Vasco da Gama či Kryštof Kolumbus. Ten se na Madeiře oženil a narodil se zde jeho syn Diego.
V dějinách Madeiry nalezneme období, kdy byl ostrov pod anglickou či španělskou správou, po většinu své historie ale patřil Portugalsku.
Dnes je západní výspou Evropské unie s vlastní samosprávou, vlajkou, univerzitou i kulturou, do které se kromě dominantního portugalského vlivu promítá i vliv anglický, španělský a africký, koneckonců na Madeiře se vždy neobchodovalo jen s vínem a cukrem, ale také s otroky z nedaleké Afriky, jejichž krev také obohatila genofond místního obyvatelstva.
 
Obyvatelstvo 

Místní lidé jsou k cizincům velmi přátelští, ale bez náznaku servilnosti. Zkrátka a dobře: typický Madeiřan je hrdým sveřepým ostrovanem, který nemá zapotřebí  podbízet se turistům.
Jeho život na ostrově byl vždy velmi tvrdý a to se odráží i v jeho charakteru. S o to větším potěšením si může návštěvník vychutnat madeirskou pohostinnost v některé z mnoha místních hospůdek či restaurací, místní kuchyně nabízí mnoho specialit.

Obr. 3: Místní tržnice nabízí řadu tovarů, z kterých se vyrábí zdejší speciality
Obr. 3: Místní tržnice nabízí řadu tovarů, z kterých se vyrábí zdejší speciality
Dno okolního moře prudce klesá a lovit se proto musí i v hloubkách okolo tisíce metrů. Na vašem talíři tak narazíte na opravdovou delikatesu – tkaničnici atlantskou. Espada, jak jí místní říkají, je ryba podobná úhoři, většinou se podává s místními banány.
Další specialitou jsou steaky z tuňáků. Samostatnou kapitolou je pak káva, kterou zde dostanete i v nejzapadlejší hospůdce ve kvalitě, o jaké se nám doma může jenom zdát.
 
Sopečný původ
 
Madeira vystupuje jako vrchol podmořského sopečného pohoří nad hladinu Atlantského oceánu severně od Kanárských ostrovů, několik set kilometrů od afrického pobřeží, zhruba na úrovni „půlky cesty“ mezi marockou Casablancou a Marrakechem.
Ostrov sám o sobě nevyniká velkou rozlohou, je dlouhý asi 70 kilometrů a na šířku měří pouze asi 25 kilometrů. Díky nově budovaným tunelům jej tak autem ze severu na jih překonáte za slabou půlhodinku.
Skoro celou plochu ostrova ale pokrývají hory.   
Obr. 4: Z Funchalu vede nad město kabinková lanovka
Obr. 4: Z Funchalu vede nad město kabinková lanovka
Hlavní město ostrova

Správním centrem ostrova je Funchal, město s asi 100 tisíci obyvateli, což představuje skoro polovinu z celkové populace.
Jeho zakladatelé vybrali pro jeho umístění jižní stranu ostrova, která je více chráněná proti proudění z Atlantiku. Strmé skály v těchto místech na pár kilometrech ustupují pobřeží a do vnitrozemí se pozvolna zdvihá zástavba, která ze starého centra přechází plynule do novějších obytných čtvrtí a končí v prudkých svazích podhůří klidnější periferií.
Funchal je klasickým správním centrem s úřady, školami a marínou. Letiště zde nenajdete, to je vzdáleno 20 minut jízdy autem směrem na východ.
přílet na Madeiru je malým zážitkem, protože přistávací dráha musela být postavena na mohutných sloupech a protažena do moře. Zespoda tak trochu připomíná antický chrám a shora si říkáte, že se snad ten chlapík za kniplem ve vlastním zájmu strefí. 

Pokračování vyjde 19.března 2005 a bude obsahovat nejzajímavější turistické atrakce a tipy ostrova Madeira


Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 5 + 668 je:
Jan Mylbachr
E-mail: jan_mylbachr@cz.schneider-electric.com
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _