Arcibiskupský zámek Kroměříž, autor: Pudelek (Marcin Szala) CC 3.0 Unported
Arcibiskupský zámek Kroměříž, autor: Pudelek (Marcin Szala)
CC 3.0 Unported
S obnovou vlkou poničené Kroměříže započal biskup Karel z Liechtensteinu-Castelkorna (1665 – 1694), na základě projektů císařských dvorních architektů F. Lucheseho a G. P. Tencally. Pod jejich taktovkou vyrostlo vlastně celé město, zámek i přilehlé zahrady do dnešní podoby. Ne nadarmo se od té doby Kroměříži přezdívá hanácké Athény. Církevní hodnostáři se totiž rádi obklopovali luxusem, a depozitáře v zámku začaly brzy hostit díla předních evropských umělců. Dodnes se tu nachází druhá největší veřejně přístupná sbírka obrazů starých mistrů v Čechách. Zámek je tedy nejen unikátním historickým objektem, ale také živým badatelským centrem ukrývajícím bohaté sbírky knih či hudby, které mají kořeny v „osvícené činnosti sběratelů několika století“.
Od dubna do října si tu můžete zastavit, a pokochat se překrásnými interiéry. V Loveckém sále se můžete podivovat nad hracími stolky či působivou sbírkou zbraní, v Růžovém salónku zase nad pětidílným benátským zrcadlem a v Poradním sále, kde se v roce 1848 scházeli slovanští poslanci při zasedání Ústavodárného říšského sněmu, se můžete podívat na portréty olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým zámek po dlouhá léta náležel. Kvůli obrazům se ale v zámecké galerii vyplatí trochu se zdržet. Narazíte tu totiž na obrazy Pietera Bruegela, Antona van Dycka či Paola Veronese. Těchto cenných originálů tu najdete více než osmdesát, a vévodí jim obraz Apollon a Marsyas od Tizziana (1488-1576), proslulého italského renesančního malíře. Jen tak na okraj, toto dílo je pravděpodobně jedno z nejdražších, které v Čechách můžete vidět.
Unaveni dvouhodinovou procházkou zámeckými pokoji a detailními tahy štětců starých malířů? Zkuste se projít po čerstvém vzduchu. Podzámecká a Květná zahrada, které jsou součástí objektu zámku (a spolu vytvářejí ucelenou kulturní památku UNESCO) otevírají svou náruč. A když už se buďte procházet pravidelnými květinovými záhony podél Kolonády, můžete ještě vyzkoušet jedno „kouzlo“. Kolonáda v Květné zahradě funguje na principu Dionýsova ucha. Slovo zašeptané do výklenku na jednom konci kolonády, je zřetelně slyšet na opačném konci, a to i přesto, že kolonáda měří 240 metrů.
Sdílejte na sociálních sítích