Ve své době (Proboštův betlém vznikal postupně mezi lety 1882 – 1926) se jednalo o skutečný unikát. „Chci vytvořit takové dílo,“ říkal Josef Probošt,
„že bude největší a nejkrásnější na světě, takže se na něj určitě přijede podívat z Vídně sám císař pán.“ Práce, se kterými mu záhy pomáhali i jiní zruční kamarádi, se ale protáhly. Za výsledkem - dvěma tisíci díly pohyblivé skládačky - teď stojí více než čtyřicet let poctivé rukodělné práce „českých ručiček“.
Celý betlém je až na několik součástí kompletně ze dřeva. Jak zmiňují pracovníci Muzea, na figurky použili tvůrci dřevo lipové, pohyblivý mechanismus byl vytvořen z habrového a bukového dřeva a celé biblické dioráma pohání elektrický motorek. Z 351 vyřezaných postaviček se jich dvě stovky pohybují. Betlém je v pravdě ohromný, a obsahuje neskutečné množství detailů.
S rozměry: 6,9 m x 2,2 m x 1,9 m je Proboštův betlém jedním z největších na světě. Bez „podvozku“ prý váží podvozku 1,2 tuny. V roce 1999 dočkalo ocenění, když bylo vyhlášeno Národní kulturní památkou. Koho tedy lákají ozubená kolečka, kladky a vačky, ať neváhá ani chvíli, a zamíří do Třebechovic pod Orebem. Ve zdejším Muzeu betlémů s celoročním provozem je skutečně na co koukat.
Sdílejte na sociálních sítích