Dvě cestovatelky Jaroslava a Kateřina se vydaly na nejvyšší horu Afriky Kilimanjaro s nadmořskou výškou 5.895 m.n.m. Čekal je oblíbený 6-ti denní trek s povinnými místními nosiči a s řadou zážitků i zajímavých překvapení.
CESTOVNÍ DENÍK KILIMANJARO 7.6. – 17.6. 2007 K+J Peškovy
Na vrcholu se nezdržujeme dlouho. Obote nás urguje k návratu. Blíží se sněhová bouřka a on nechce riskovat. Vyhovíme docela s chutí, rozjařuje nás vědomí, že odteď už půjdeme jenom dolů… Před námi ční krásný vrcholek Mawenzi a čeká nás sešup z té výšky přes 5000 metrů zase do tábora v Kibo Hut.
Jsme v té chvíli nejšťastnější na světě a ten pocit je absolutně nezapomenutelný!!!
Cesta dolů je parádní.
Nemusíme už dělat serpentiny a tak to místy bereme přímo za nosem. Brzdíme na kamení nohama i hůlkami, abychom se neskutáleli. Za chvíli je nám teplo a musíme sundat nějakou tu slupku z oblečení, slunce v téhle výšce sakra pálí! Sestupujeme a sestupujeme a dole jsme za mizernou hodinku. Cestou žertujeme s Justinem a učíme ho česká slovíčka. Je pěkně vykutálený. Na závěrečnou etapu předává batoh nosičce, která nám přišla naproti. Je tu mezi nosiči jediná žena. Smějeme se a Káťa si ho dobírá, že to má dobře zařízené…
V táboře odkládáme přebytečné oblečení a jdeme si po čaji odpočinout do stanu. Jsme líné vytáhnout spacáky, tak se klepeme jen tak ve stanu v silném větru a čekáme až dorazí i druhá parta. Nakonec se vrací hodně pozdě, všichni jsou silně vyčerpaní. Sára seběhla z vrcholu moc rychle a má příznaky horské nemoci a podchlazení, které se na ní projevuje hlavně psychicky. Rychle začíná sestupovat dolů, stejně jako Silvio a Tim. Zbývající čtyři ani nechtějí moc jíst, jen odpočívat. Nemají na to ale moc času, protože musíme ještě ten den sestoupit níž. Musíme dojít po cocacolové trase Machame do tábora v Horombo Hut ve výšce 3700 m. I když jsme unavení, vyrážíme na cestu s elánem. Lépe se nám dýchá a jde se pro změnu z kopce! Těšíme se do stanu a do spacáku, ale nejásáme předčasně, do večera ujdeme ještě dalších deset mil. Celkově se naše dávka za uplynulých téměř dvacet čtyři hodin rovná patnácti hodinám stráveným na nohách.
V kempu nás čeká překvapení v podobě sedacího záchodu. A splachovacího. Úplný přepych. Má to jen jednu vadu: omylem jsme s Káťou chodily na pány. Já o tom neměla ponětí, dokud Káťa při jedné návštěvě záchodu nenarazila na Australana, který jí tajuplně sdělil, že dámy jsou na druhé straně. Ale nezkazilo nám to radost z toho, že jsme si k tomu mohly pěkně sednoutJ
Večeře je ve znamení všeobecné smrtelné únavy a hlavně vědomí, že dnešní noc je poslední ve stanu. Slavíme, užíváme si společnosti a pak už jen zalézáme a okamžitě usínáme.
Jako suvenýr jsme si dnes koupily CocaColu. Symbol znovu objevené civilizace…?
15.6.07
6.den výstupu, teď už sestupu
Když vylezeme ráno ze stanu, vidíme Kilimanjaro z té druhé, ledové strany. Ti co včera vylezli až do výše 5896 m museli jít přes ledovec. Mrzí mne, že nemohla Káťa až tam, určitě by to zvládla. Ale je hodná, že zůstala se mnou.
Balí se poslední tábor, další noc už budeme trávit v hotelu v Marangu. Vybírají se peníze na nosiče a průvodce, něco jako bakšiš. Dohadujeme se o částce pro každého a svěřujeme předání Maxxovi, má na to vzdělání. Nakonec se ale jako nespolehlivější počtář projevuje Aaron s Lisou. Shodujeme se na 50 dolarech pro vůdce Obota, který měl původně dostat 70. Sára se s níženou částkou souhlasí, dodnes svůj batoh nedostala a štve jí, že jí Obote sliboval celou dobu opak. Je krásný den, počasí nám zatím přálo. Někteří rozdávají věci co už nepotřebují nosičům. Káťa dostala od Allana na památku přívěsek na batoh. Medvídek Pú, kterému jeho dřívější majitel neřekne jinak než Mountain Cheetah. Na oplátku mu věnuje pidi českou berušku, kterou si Allan promptně přidělal na svůj bágl. Chudáka berunku čeká ještě spousta výstupů na Kilimanjáro… skoro jí to závidíme.
Potom se všichni shromáždíme v táboře a peníze jsou slavnostně rozděleny a myslím že zaslouženě a spravedlivě. Velké ocenění získává kuchař! Ještě si všechny vyfotit a nechat se vyfotit s ostatními a pak nosiči odnesou naše zavazadla dolů a končí jim služba. Spěchají, čemuž se nedivíme. Myslím, že jsme měli úplně špičkovou partu. Zbavujeme se oblečení navíc, svlékám se do šortek a čeká nás závěrečný sestup k bráně Tanzánského národního parku Marangu. Sestupujeme přes rašeliniště k Mandora Hut, 2700 m a cestou potkáváme turisty, co směřují opačným směrem. Dívají se na nás zvědavě a s očekáváním, které chápeme víc, než přiznáváme. Oni nám pro změnu říkají, že nevypadáme jakoby jsme právě vylezli nahoru. Zajímavé! Asi to bude tou naší euforií z úspěchu a úlevou, že už nemusíme jít do kopce…
Po studeném obědě ze zásob pak jdeme přes bujný prales stále dolů. Kerri pěkně kulhá. Udělala si na Uhuru puchýř a Aaron jí přizvukuje. Výstupem na vrchol se totálně vydal ze sil a má co dělat, aby to dneska ustál. Se stále nižší nadmořskou výškou jsme jak opilí. Dostatek kyslíku nás rozjařuje. Hůlky nám cestu dolů hodně usnadňují a šetří nám kolena. V závěrečné etapě ujdeme asi 20 km. Cestou fotíme stromy a kytičky, dokonce objevujeme v lese i houby. U hlavní brány parku nás čeká opět vyplňování listin, snad už poslední. Opisuji to od Káti, nemůže ty papíry už ani vidět! Všichni jsme trochu mimo a takoví neslaní nemastní. Je nám líto, že náš výlet končí. Nikomu se z hory pryč nechce.
Čekají na nás však džípy a odvážejí nás i s batohy do našeho hotelu. Je před námi vidina koupele. Celou dobu jsme se pořádně neumyli a těšíme se na to. Aspoň z nás trochu opadá ta únava i špína… Večer bude slavnostní předání certifikátů za výstup a samozřejmě určitě oslava! Bude nám na to stačit nějaký ten peníz? Určitě anoJ
Daly jsme si na balkóně v našem pokoji speciální, malé viržinko. Vítězný doutník dobyvatelů… Mlčky jsme kouřily a málem pak došly pozdě na tu slávu s certifikáty. Allan nám v slavnostním hábitu Masajů předal naše diplomy, málem jsme ho nepoznaly, a potom už následovala jen super večeře a oslava. Dáváme si pivo, je zasloužené. Chlapi se předbíhají, už neví kolik toho vypili. Aaron nabral nové síly a společně s Kerri se dostává do filozofické nálady. Silvio se opil tak, že personál neví, co s ním má dělat. Sedíme venku a přikládá se do krbu, je to příjemné. Aaron za oheň hrdě převzal zodpovědnost a je sranda jeho zaujetí nad poleny pozorovat. Dnes si na cestě do hotelu od slunce připálil obličej pod šátkem a vypadá jako Marťan. Kerri z něj šílí a lituje, že si vyměnila pokoj původně se dvěmi postelemi za větší s postelí manželskou. Ale zpátky už to nejde!
Zábava nevázne, ale v 11 hodin jsem tak unavená, že nechám společnost, aby se dál bavila a mizím na pokoj a do postele! Zítra nás čeká cesta domů a návrat do reality. Škoda.
16.6.07
Snídaně byla základ nového dne. Je formou švédského stolu a tak se nenecháme zahanbit a futrujeme se, kdo ví, kdy bude další jídlo! Pak se sedí a čeká. Rozvezou nás k autobusům anebo dalšímu cestování. Záleží na tom, kam má kdo namířeno. Lisa a Jamy jedou ještě na safari a my jim tiše závidíme. Kerri a Aarona zase čeká moře v Zanzibaru, jen my ostatní budeme honit letadla a autobusy a vysedávat po letištích…. Ach jo!
Rozloučení bylo podivně oficiální. Objímáme se, vyměňujeme e-maily a slibujeme, že si pošleme navzájem fotky. A pak už jsme s Káťou zase samy. V Arushe dostáváme peníze z toho minulého oběda (tenkrát před sto lety) a jíme v hotelu zadarmo. A pak už nás čeká autobus do Nairobi.
Tentokrát jede málo lidí a tak si sedáme, kam se nám chce. Skončíme až na zadní sedačce a tak se nám cestování stává jízdou jak na splašeném koni. Hází to s námi ze strany na stranu, anebo nahoru a dolů, podle toho, kde se zrovna objeví nějaká záludná díra v silnici. Je nám to k smíchu, ale cesta bude dlouhá, zase aspoň šest hodin. Na hranicích Tanzanie pochodujeme zase přes obě pasové kontroly a bohužel musíme zase zaplatit za průjezdní víza přes Keňu 20 dolarů každá.
Už to neřešíme. Pokud vše dobře dopadne, zaveze nás řidič našeho vozítka až do Nairobi na letiště a tak si cestou užíváme krajiny a snažíme se v té změti stromů a trávy vidět nějaké živého tvory /mimo domorodců v klasických barevných látkách a jejich krav/. Nakonec uvidím jednu ušatou antilopu a Káťa dokonce pštrosy! Ještě spatříme stádo velbloudů, ale je to vlastně něco jako dobytek, mají sebou pasáka. A osli. A lidi, kteří u silnice prodávají ovoce, zeleninu a stánky s jednoduchým nápisem „řeznictví“, kde visí dva krvavé kusy masa. Tu a tam je vidět fantaskní postavičku černocha na kole jak za sebou veze obrovskou pneumatiku nebo tři děti…
Za okny se pomalu začíná stmívat a najednou je zase noc. Je po šesté hodině večerní. Na letišti nám shodí z autobusu batohy do náruče a je to. Opět je musíme hodit na záda a jít shánět odbavení, abychom se s nimi nemusely vláčet. Za chvíli si připadáme jak v zemi nikoho. Vzhledem k časnému příjezdu na letiště nikdo nic o našem letu do Bruselu ještě neví a nikoho to ani nezajímá. V odletové hale pobíháme sem a tam. Káťa vyzvídá na informacích i přímo u jednotlivých letových přepážek, ale zatím marně. Přemýšlíme, jestli se nám vůbec povede se odtud nějakým způsobem dostat a vlastně se groteskně bavíme absurditou celé situace. Po celém letišti jsme nenašly ani jedny funkční hodiny a ani jedno označení odletů letadel. Všude jsou televizní obrazovky, ale místo, aby zobrazovaly číslo letu a „gate“, jsou úplně prázdné. Je to tradice, anebo nějaké nedopatření? Nejsme schopné to vysondovat. A tak běháme po terminálu z jedné strany na druhou a snažíme se někde zakotvit. Naše letadlo ještě ke všemu letí už z Ugandy a tak se neví, kam ho nechají dosednout. Tak nakupujeme domů nějaké dárky a potom děj se vůle páně! Třeba je nám souzeno tu zůstat. Káťa je ale dobrý navigátor a tak se nakonec uchytí a stojíme se stejně nejistými a rozezlenými lidmi u nástupu do letadla, které podle minimálně tří z nich určitě letí do Bruselu. Tak s napětím čekáme, jestli je to pravda a nevyhodí nás zase jinam. Nevyhodili!
Usedáme na svá místa, zdravíme belgické letušky podrážděné úplně stejně jako my cestující, i když ne tak špinavé a bez výjimky utahané. Je před půlnocí a do rána budeme zase v Evropě. Jsme z toho trochu mimo a cítíme se podvedení, že už Afriku opouštíme. Ale co naplat. Letadlo odstartovalo a nabralo kurz na Belgii.
Spíme a sníme o Kilimanjáru.
17.6.07
Kolem sedmé hodiny ranní nás vítá Brusel. Tady se chvíli zdržíme než nám poletí další spoj a tak couráme po obchůdkách a utrácíme eura. Hlavně tu mají spousty dobré čokolády. Je zajímavé, že při vystoupení z letadla máme šok: lidé se nám zdají nějací nedovaření, takoví neslaní a nemastní, prostě bílí! Každý je navíc podmračený a jakoby uzavřený ve vlastním světě. Kdybychom mohly, otočíme se a vrátíme se do Afriky. Lidi se tam aspoň umí smát. Bohužel jsme však Evropané a tak se musíme přizpůsobit, i když nám to jde ztuha. V Praze je to ještě horší, i když tady jsme doma a já se konečně můžu domluvit! Venku vedro k padnutí, ani v té Africe takové nebylo. Čeká nás zase cesta z letiště a metro a autobus domů. Je konec naší velké dobrodružné cesty. Koukáme z okna a uvědomujeme si to.
Definitivně.
Cesta na Kilimanjaro a zpět nám trvala šest dní. Zážitky však přetrvají celý život.
Sdílejte na sociálních sítích