Cestování a ubytování

Jiří Hruška: na Bali jsme zůstali náhodou

Rozhovor s majitelem resortu na Bali

Datum vydání: 10.03.2012 | autor:

 

Cestovatel a potápěč, který vyzkoušel řady světových oceánů, ale nakonec zakotvil v Indonésii. To je Jiří Hruška. Na svých dvou základnách na Bali vítá již čtrnáctým rokem nejen české potápěče. A říká, že pokud se od Asiatů nebudeme učit, máme problém.


 

Co jste tím problémem myslel?

Nejsem zdaleka sám, kdo má zkušenosti s životem v Asii. My tomu říkáme třetí svět, ale je to právě obráceně. Od Asiatů se Evropané mají co učit! Především v jejich pracovitosti a rodinné soudržnosti.


Provozujete potápěčské základny na Bali, kam vozíte především českou klientelu. Předpokládám tedy, že i personál je český.


Kdepak! Záměrně preferujeme místní zaměstnance. Ať již pro práci v našich zařízeních, tak i pro práci průvodců. Jsou to fajn lidé, a jak jsem řekl, oceňujeme jejich pracovitost a píli. Vždyť i naučit se základy češtiny považují za svou povinnost.

JIří Hruška (vlevo) s obyvatelem Papua Nové Guynei JIří Hruška (vlevo) s obyvatelem Papua Nové Guynei
JIří Hruška (vlevo) s obyvatelem Papua Nové Guynei

Řekl jste, že najímáte průvodce. To znamená, že potápěči, kteří k vám jezdí nejčastěji, mají zájem i o jiné oblasti Indonésie? Jaké například…

Jistě. Někteří naši klienti k nám jezdí pravidelně a ti pochopitelně nechtějí zůstávat stále u moře na jednom místě, ale mají zájem poznávat i další místa v oblasti. Další část návštěvníků jsou ti, kteří jen projíždí a u nás se zastaví na nějakou dobu. Ti také využívají místních průvodců. A poslední skupinou jsou aktivní důchodci. Jednou přijeli s cestovkou a už se jim u nás tak zalíbilo, že si domlouvají individuální pobyty, které si zpestřují výpravami po Indonésii. Pobyt v Indonésii totiž sám o sobě není nijak nákladný. Největší položkou je vždy letenka.


Jaká místa mají čeští turisté v největší oblibě?

Pominu-li samotné Bali, kde máme základny, tak nejvíce lidí odjíždí na několikadenní výpravu na nedaleké Komodo. Vidět známé obří varany. Ale největším tahákem posledního roku byla bezesporu Papua. Tak jsme vypravili hned několik výprav. Češi milují dobrodružství a Papua je bezesporu velkou výzvou pro každého, kdo nehledá jen komfortní ubytování a sterilní hotely. 


Vím o vás, že máte vřelý vztah k zoologii. Jak je na tom Bali? Není to už moc civilizovaný kus světa?

I tak prozkoumaný ostrov jakým je Bali má stále svá tajemství. Domorodci k nám na základnu občas nosí zvířata nalezená v pralese. Nedávno to byl třeba poddruh jedné opice, který už byl pokládaný za vyhynulý. Právě tyhle nečekané a mnohdy vzácné "dárky" byly impulzem, proč jsme nejprve založili vedle našeho střediska malou ZOO a později se to celé vedlo ke vzniku neziskové organizace „Mimpi Indonesia o.s.“ Ta má především přírodo-vědecký potenciál, a jsem rád, že pod jejími křídly probíhají na Bali vědecké pobyty českých studentů.  Více o této neziskovce je na stránkách http://www.mimpiindonesia.org/projekty.php 


Poslední otázka. V Indonésii žijete 14 let. Mají místní obyvatelé nějaké povědomí o České republice?

České fotbalisty znají všichni. Neuniklo jim ani úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Děti jsou většinou schopné ukázat Českou republiku na mapě. Celkově jsou na tom lépe než třeba Australané.


Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí na téměř druhé straně světaVizitka: Jiří Hruška

Narodil se v roce 1957. Je ženatý, má tři děti. Trvalé bydliště má v jižních Čechách, ale přinejmenším polovinu roku tráví v Indonésii, kde podniká v oblasti cestovního ruchu. Jeho specializací je potápění. Je instruktorem UDI, CMAS, IANTD a DAN. Stránky jeho domovské cestovní kanceláře jsou http://www.aquatravel.cz


Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 429 + 8 je:
redakce
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _