Dalším důležitým centrem jeskynních maleb je subsaharská Afrika. Malby vznikaly na stěnách jeskyní přibližně v době před 10 – 40.000 lety v období tzv. mladého paleolitu. Podobné obrazy ale vytvářeli ještě relativně nedávno například aboriginci v nehostinných koutech Austrálie.
--------------------------------
Jeskynní NEJ
Ohromná
Obrovitá Chauvetova jeskyně s mimořádně zachovalými kresbami byla objevena v jižní Francii teprve v roce 1994. Nese jméno spoluobjevitele, speleologa Jean-Marie Chauveta. Veřejnosti nepřístupna.
Nejznámější
Ikonou jeskynních obrazáren je španělská Altamira objevená koncem 19.století. O její proslulost se zasloužila pětiletá Marie, která zabloudila do postranní chodby a výkřikem Torros, Torros!!! Býci, býci!!! oznámila jeden z nejdůležitějších objevů archeologie.
Z jiných časů
Africké jeskynní malby z pohoří Tassili ukazují okolní krajinu jako zaslíbený kraj. V době, vzniku maleb – před 15.000 lety nebyla v okolí Sahara, ale úrodná savana plná zvěře.
Jeskyně rukou
Na druhé straně světa nalezneme časté malby rukou. Tyto motivy jsou oblíbené jak v argentinské Jeskyni rukou (Cueva de las Manos), tak například i u australských aboriginců.
Sdílejte na sociálních sítích