Kroužená klenba Chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, autor: Martin Vavrik CC 3.0 Unported
Kroužená klenba Chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, autor: Martin Vavrik
CC 3.0 Unported
Správně, z hlediska kapitulního členění, spadala stříbrorudná Kutná Hora, pod bratry cisterciáky ze Sedleckého kláštera. Kutnohorským měšťanům se ale nepozdávalo, že by o jejich duši měli pečovat právě tito zbožní mniši, se kterými už měli dost vzájemných neshod, a raději se rozhodli vybudovat na pozemku města, za hradbami, vlastní „kapli“. Stavba kaple započala roku 1388, a podle toho, jak se právě horníkům dařilo) a jak byla plná městská pokladnice) se měnily i plány. Chrám svaté Barbory, který se majestátem a velikostí vyrovná většině velkých evropských katedrál, nese stopy změn stavebních plánů takříkajíc vepsané vlastních zdí dodnes.
Habsburk Ferdinand I. neměl na dostavění kaple, která vybobtnala v tak ohromnou stavbu, pražádný zájem, a tak v roce 1558 nařizuje ukončení výstavby. Západní stěna chrámu je narychlo „poslepována“ z provizorních zdí. Později dostávají do držení chrám jezuité, kteří zde vybudují kolej. Rekonstruována a dostavěna je pak až v roce 1905. Trvalo tedy více než 500 let, než se podařilo stavbu s rozměry 70x40x30 metrů dokončit. A to podle původních plánů měla být až dvakrát taková! Na stavbě postupně pracovali architekti zvučných jmen. Původní plán pochází od Jana Parléře (1359-1405), syna stavitele pražské katedrály sv. Víta. Celý život tu strávil i Matěj Rejsek (1445-1506), nebo Benedikt Rejt (1454 – 1536).
V roce 1995 byl kutnohorský chrám sv. Barbory zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. Obdivovat se tu můžete nástěnným malbám, které ač prodchnuty hluboce duchovní tématikou, pořád se dotýkají života havířů ze stříbrných dolů. Uvidíte, jak se razí mince, nebo kutá stříbrná ruda. Spatřit můžete také nevšední výklad příběhu o královně ze Sáby a moudrém Šalamounovi. Výjevy z těchto typologicky pojatých scén jistě potěší i milovníky záhad. Podle jistých náznaků je zde měli vyobrazit zednáři, jako „tajné poselství hledajícím pravdu“. Třeba je odhalíte právě vy, protože záhad a mystérií je staré město kutnohorské plné.
Sdílejte na sociálních sítích