Chorvatsko: Trogir a Čiovo - prima tip na léto u moře

Pohlednice z jižní Dalmácie

Datum vydání: 16.03.2008 | autor:
Jižní Dalmácie má své letité příznivce. Přesto každoročně přivítá i tisíce turistů, kteří její krásu teprve objevují. Ideálním místem, kde se s jižní Dalmácií poprvé seznámit je městečko Trogir. A také blízké Čiovo, které nabízí to nejlepší z celé oblasti. Pokud se do těchto končin Dalmácie chystáte letos vydat, není od věci začít si shánět informace již nyní.  
Obr. 1: Trogir
Obr. 1: Trogir
Z dálnice odbočujeme na Čiovo na exitu Prgomet. Po zaplacení mýtného v malinké "cestarině" sjíždíme asi patnáct minut dolů k moři vyprahlou, kamenitou a nudnou krajinou téměř bez známek života. O to větší překvapení nás čeká dole při vjezdu na kamenný most, spojující pevninu s ostrůvkem, na kterém se rozprostírá město Trogir.
 
Historický Trogir
 
V sezóně je zde velmi rušno, dostat se autem na ostrov vyžaduje značné soustředění, už jen díky všudypřítomným (a většinou neukázněným) místním mladíkům na malých skůtrech. Historické jádro objíždíme kolem moře maximálně na dvojku. Nejen hustý provoz, ale i malebné okolí nedovolí jet rychleji. 
Obr. 2: Romantický přístav
Obr. 2: Romantický přístav
Pokud se zdárně dostaneme na jižní stranu města, čeká nás klenutý most na samotné Čiovo. Jsou z něj náherné výhledy na palmami osázenou rivu, obklopenou jachtami. Za mostem, a tedy již na ostrově, se úzká silnička klikatí do kopce. Pokud potkáte autobus, budete i couvat.

Čiovo

Za kopcem začíná vesnice Okrug Gornji. Hned na jejím začátku leží těsně u moře v piniovém háji autokemp. Na protějším úbočí je postaveno mnoho nových apartmánů a další se staví. Dlouhá pláž je zde hned vedle silnice, ale vzhledem k převládajícímu proudění vzduchu směrem od moře není nikterak rušena hlukem ani smogem. Jsou na ní ostré kamínky, bez bot se "nedá".  
Obr. 3: Čiovo nabízí krásné pláže
Obr. 3: Čiovo nabízí krásné pláže
Na pláži je v sezóně několik barů, večer je zde živo. Ve vesnici je několik restaurací a také jeden supermarket. Do Trogiru je to odtud asi půl hodiny pěšky zkratkou přes kopec, z jehož vrcholu je možno vidět letadla, přistávající  na nedalekém letišti Kaštela. Stojí za to vidět večer, kdy je dráha osvětlená. Do Trogiru se lze dostat i lodí, převozník jezdí co hodinu, lístek stojí 12 kn.
 
Trogir - kam vyrazit
 
Historický Trogir skýtá bezpočet možností trávení času hlavně v podvečerních hodinách. Pro znalce je zde spousta památek. Informace (nejen o nich) získáte v turistickém centru přímo na náměstí.
 
Život zde kypí do pozdních nočních hodin. Konoby nabízejí rybí a jiné speciality, většinou pod širým nebem. Uzounkými dlážděnými uličkami, plnými krámků s nejrůznějším zbožím se dá "courat" celý večer. Dostaví-li se únava, je příjemné sednout si na lavičku, poslouchat plkání domorodců a pozorovat osvětlené jachty, kotvící u nábřeží…
Obr. 4: Historické jádro Trogiru
Obr. 4: Historické jádro Trogiru
Asi nejlepší podmínky ke koupání s výhledem na širé moře jsou na jižní straně ostrova v zátoce Mavarscica.  Je dosažitelná autem, jsou zde ale omezené možnosti parkování, je proto lepší přijet ještě před devátou. Možností koupání je několik, pláže jsou oblázkové, jsou zde dobré podmínky pro šnorchlování.
 
V posledních letech zde vyrostlo mnoho apartmánů, nabízejících klidné ubytování.
 
K prozkoumání severovýchodní strany ostrova, na které jsou ještě dvě přímořské osady -  Arbanija a Slatine, je třeba vrátit se po silnici zpět až k mostu do Trogiru.
Čiovo a zvláště Trogir právem patří k těm místům, která člověk v Chorvatsku "musí" vidět. V případě, že se rozhodnete Čiovo či Trogir navštívit, ubytování naleznete v mnoha hotelích, soukromých apartmánech, a je snadné se k němu dostat po magistrále na pobřeží, či letadlem z nedalekého letiště ve Splitu. 
 
Článek byl připraven ve spolupráci se serverem Ubytování v Chorvatsku.cz.  
  

Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 103 + 33 je:

E-mail: info@ubytovanivchorvatsku.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _