Boreč - kouřící hora

Tip na zimní výlet

Datum vydání: 01.03.2005 | autor:
V Českém středohoří nedaleko Lovosic se zvedá zalesněný znělcový vrch Boreč (446 m.n.m.). Dříve se nazýval též Holý vrch. Borečský vrch je národní přírodní památkou od roku 1951. Rozkládá se na ploše 18,7 ha. V létě se na první pohled od okolních kopců moc neliší, rozdíl je však nápadný v zimních měsících. Boreč se v tu dobu totiž změní v kouřovou horu.  
Vrch Boreč v zimě
Vrch Boreč v zimě
Klesne-li teploměr pod nulu, již z dálky vidíme, jak z vrcholu hory stoupá bílý sloup páry. Co se to uvnitř hory děje?
Vysvětlení je jednoduché. Dochází zde k tzv. mikroexhlaci, čili vyvěrání teplého a vlhkého vzduchu z nitra země. Jinými slovy se hovoří o ventarolách, tj. vývěrách teplého a vlhkého vzduchu. Na vrcholu Boreč k tomuto jevu dochází v míře, jaká u nás není zaznamenaná na žádné jiné lokalitě.
 
Naučná stezka
Nejlepší možností k poznání hory a jejího tajemství je výlet po naučné stezce. Její trasa začíná i končí v Režném Újezdu nedaleko Lovosic. Autem do Režného Újezdu odbočíme z E55 u obce Bílinka na trase Lovosice-Velemín.
Naučná stezka je dobře značená, trasa je okružní a vede přes vrchol v délce asi 3 km. Celkem překonáme převýšení asi 120 m.
Na trase je osm zastávek s naučnými tabulemi. K hranici vlastního chráněného území dorazíme přibližně po deseti minutách chůze.  Zde se dozvídáme o hlavních motivech ochrany hory Boreč. Těmi jsou zejména tzv. ventaroly, což jsou vývěry teplého a vlhkého vzduchu. Na ně je vázán výskyt rostliny játrovky borečky vzácné. Ta je vázána právě na prostředí úniků teplého vzduchu a u nás se nikde jinde nevyskytuje.
Ventaroly a játrovka jsou také největší atrakcí Boreče.

Tajemný vrchol

Ventaroly
Ventaroly

Musíme však za nimi až na vrchol. Po cestě vzhůru míjíme naučné tabule a také vyhlídku na charakterickou horu regionu - Milešovku.
Boreč je protkán systémem puklin, které vedou od úpatí až na vrchol. V zimě vrch nasává při úpatí chladný vzduch, ten se uvnitř hory ohřívá a stoupá vzhůru.
Tento jev je nejlépe pozorovatelný za mrazivých dní. Čím větší mráz, tím lépe. V ústí puklin ani za největších mrazů neklesá teplota pod 9 stupňů Celsia. Rozdíl teplot tak může činit i 25 stupňů.
Při bohaté sněhové nadílce se vývěry projevují tmavými skvrnami na sněhu, při chudší sněhové pokrývce jsou tato místa bez sněhu.
Zvýšená vlhkost se projevuje v těsném okolí na keřích a stromech ojíněním a drobnou námrazou v podobě krajek a rampouchů. I za třeskuté zimy zde kvetou sedmikrásky a na dně jam lze často pozorovat i čilý život. V mechu se pohybují četní  členovci, jako stonožky, pavoučci, svilušky apod.
Roste zde také játrovka borečka vzácná, která se jinak vyskytuje jen ve Středomoří. Je-li vám zima, můžete se ohřát v teplém vzduchu, ale pozor. Je dvakrát vlhčí než okolní vzduch, takže můžete provlhnout a při sestupu vám bude zima.
Podobné miroexhalace, i když ne v takovém rozsahu, nabízí i sousední Sutomský vrch (505 m.n.m.)
Zde je na místě připomenout, že je pošetilé odlamovat kousky skály, rozšiřovat pukliny a hledat zdroj tepla uvnitř země. Takové snahy vedou jen k požkozování krásného přírodního úkazu.
 
Borečský vrch je národní přírodní památkou od roku 1951. Rozkládá se na ploše 18,7 ha. 

Foto převzato: Jiří Sír, MF Dnes
Email příjemce:
Vaše jméno:
Váš email:
Komentář:
Kontrola proti robotům:
Součet 29 + 68 je:
Martin Vrba e-DOVOLENÁ.cz
E-mail: vrba.marty@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Ze stejné kategorie
Hledáte dovolenou na tento rok za dobrý peníz? Vyberte si vodní nádrž Lipno, která patří mezi nejoblíbenější lokality v ČR. Rezervujte ubytování Lipno ještě dnes. Na stránce MegaUbytko.cz najdete levné ubytování v ČR v apartmánech, penzionech i chaty a chalupy k pronájmu za výborné ceny. Pokud máte raději turistiku, doporučujeme Vám Český ráj, který nabízí pestré možnosti turistiky a cykloturistiky. Útulné ubytování v okolí snadno rezervujete na stránkách ubytování Český ráj. Ať už jste rodinka s dětmi nebo skupinka přátel, určitě si během dovolené v ČR přijdete na své.
kontakt

Doporučujeme: Lipno.cz | Recenze hotelů | Egypt last minute Golfové kurzy | Dovolená last minute Chata-Direkt.cz | Bedekr.cz | Valentine.cz | Španělsko.info | Lyže-shop.cz | Promitani.cz |
Dovolená | DoKempu.cz | Ubytování v Chorvatsku | Last minute | Ubytování Liberec | Dovolená v Řecku

ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2010 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz.
token: , oasis: _